tankowanie auta Przewodnik zakupowy

Stoisz przed wyborem nowego lepszego auta? Powraca do Ciebie odwieczny dylemat: benzyna kontra diesel? Przeczytaj i dowiedz się, które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Dwa lata temu większość kupujących w Grecji (w której narodził się pomysł na naszą firmę) gorączkowo prosiła o samochód z silnikiem diesla. Popyt na tego typu nowe samochody sięgnął 72% całego tamtejszego rynku!

Jednak bardziej rygorystyczne europejskie normy emisji oraz skandal z silnikami wysokoprężnymi grupy Volkswagen sprawiły, że liczba ta spadła, a silniki benzynowe odzyskały 54,4%.

Dlaczego wszyscy lubili olej napędowy? To oczywiste, chodziło o niskie zużycie.

Większa popularność pojazdów z silnikiem wysokoprężnym wynika z tego, że zużywają one mniej paliwa i mają też niższe koszty eksploatacji.

Są to rzeczywiście niektóre z zalet oleju napędowego, ale konsumenci muszą być świadomi także tego, że istnieje druga strona medalu.

Przyszedł już u Ciebie czas na kupno auta? Rozważmy za i przeciw, bo dzięki temu będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

Benzyna

Zalety:

 1. Koszt rynkowy.
 2. Wydajność silnika.
 3. Łatwa i ekonomiczna konserwacja.

 Wady:

 1. Zanieczyszczenie środowiska.
 2. Amortyzacja wartości odsprzedaży.
 3. Trwałość.

***

Diesel

  Zalety:

 1. Niskie zużycie.
 2. Trwałość.
 3. Moment obrotowy.
 4. Wartość odsprzedaży.

Wady:

 1. Koszt rynkowy.
 2. Koszty utrzymania.

Przejdźmy teraz do konkretów i zobaczmy, jak wybór wpłynie na zawartość Twojego portfela. Zaczynamy!

Koszty podróży

tankowanie samochodu

Robisz dziennie ponad 50 km kilometrów albo używasz auta jako narzędzia pracy? Zapewne ostatnią rzeczą, którą chciałbyś zrobić, jest nagła wycieczka na stację benzynową.

W tym wypadku nie ma wątpliwości, że olej napędowy jest najrozsądniejszym wyborem. Średnie zużycie paliwa jest tu do 30% niższe niż w przypadku silników benzynowych.

Jednak w grę wchodzi nie tylko niskie zużycie paliwa, ale też niski koszt samego paliwa. Na przykład, w momencie pisania tego artykułu, średnia cena benzyny 95 w Warszawie wynosi 5,16 zł / litr, a oleju napędowego 5,08 zł / litr.

Koszt oleju jest niższy, a to oznacza, że ​​koszt ruchu będzie równie niski, więc zwycięzcą w tym pierwszym pojedynku jest olej napędowy.

Benzyna vs diesel
0:1

Koszt zakupu samochodu

koszt zakupu auta

Ceny aut na benzynę i tych na olej napędowy są porównywalne. Jeśli więc nie przekraczasz 18 tys. km rocznie lub nie zamierzasz użytkować samochodu przez wiele lat, nie warto stawiać na olej napędowy. Chodzi o to, że w przypadku odsprzedaży nie będziesz miał znaczącego zysku.

W tej bitwie samochody napędzane benzyną wygrywają z olejem napędowym ze względu na tańsze koszty zakupu.

Benzyna vs diesel
1:1

Koszty utrzymania

koszty naprawy

Silniki wysokoprężne są bardziej odporne niż silniki benzynowe. To oznacza, że ​​jeśli wybierzesz samochód z silnikiem wysokoprężnym, Twoje wizyty w warsztacie będą należeć do rzadkości.

W optymalnych warunkach (konsekwentna konserwacja, tankowanie „czystym” paliwem) koszt utrzymania silnika wysokoprężnego jest mniej więcej taki sam, jak w przypadku silnika benzynowego.

Ale jeśli warunki nie  idealne, istnieje spore ryzyko, że olej napędowy przyniesie Ci więcej wydatków.

Jeśli samochód z silnikiem diesla nie jest dobrze utrzymany, może zrujnować Twoje finanse. Klasycznym przykładem jest tu filtr mikrocząstek, tak zwany filtr DPF, którego wymiana jest niezwykle kosztowna. Filtr musi być czyszczony i nie możesz dopuścić do tego, żeby się zatkał.

Również jakość paliwa, jakie tankujesz, odgrywa ważną rolę.

W silniku benzynowym można uniknąć ryzyka wprowadzenia benzyny wątpliwej jakości z wybranej stacji benzynowej lub ograniczyć się do 100 gramów.

Ale olej napędowy oznacza większe ryzyko, ponieważ paliwo jest wszędzie takie samo. Pompy olejowe i wszystkie inne części samochodu, takie jak wtryskiwacze, są bardziej obciążone kiepskim paliwem.

Rezultatem są ponownie kosztowne naprawy.

Zwycięzcą w tej kategorii, z małą różnicą, jest silnik benzynowy!

Benzyna vs diesel
2:1

Wartość odsprzedaży

kupno nowego auta

Popyt na samochody z silnikiem diesla spadł w stosunku do poprzednich 2-3 lat. W tym czasie paliwa do silników wysokoprężnych były wyraźnie lepiej odsprzedawane niż benzyna. Aktualnie jest względna równowaga na rynku i udział „benzyny vs ropy naftowej” jest dzielony.

Jednak dewaluacja wartości samochodu to nie tylko rodzaj paliwa. Nadal istnieje kilka czynników, które wpływają na wartość odsprzedaży. Warto je poznać przed zakupem nowego samochodu.

Mimo pogłosek, że olej napędowy będzie zakazany w europejskich miastach (omówimy to poniżej), samochody napędzane ropą naftową utrzymują stabilną wartość odsprzedaży. Może nawet trochę większą niż samochody benzynowe.

Dlatego w tej walce olej napędowy wciąż wygrywa.

Benzyna vs diesel
2:2

Wydajność na drodze

licznik prędkości

Jeśli chodzi o wydajność, istnieją znaczne różnice między dwoma silnikami. W ostatnich latach olej napędowy ewoluował, aby „huśtać się” i odpowiednio działać, ale nie dotyczy to samochodów miejskich, a jedynie wersji wyścigowych.

Korzystną różnicą między silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi jest to, że mają wysoki zapas momentu obrotowego przy niskich prędkościach. Bez długiego zakrętu w zakresie prędkości i bez bezpośredniej reakcji silników benzynowych.

Ale to nie znaczy, że nie będziesz cieszyć się jazdą autem z silnikiem diesla. Będziesz, ale przy niższej prędkości.

Gdyby test między dwoma silnikami był wyścigiem oporowym, wtedy olej napędowy wygrałby walkę bez problemu.

Nie tyle ze względu na większą autonomię, ale głównie dlatego, że przy niższych prędkościach tarcze, podkładki i opony mogą podwoić się dwa razy więcej niż samochód z silnikiem benzynowym, ponieważ po prostu mniej stresują powyższe części.

Korzystając z silnika benzynowego będziesz bardziej zadowolony z osiągów. Lubisz szybkość, zobacz sportowe samochody 

Celuj w silniki benzynowe!

Benzyna vs diesel
3:2

Silniki benzynowe wygrywają o 1 punkt! Warto wspomnieć, że najczęstsze oszustwa dotyczą używanych samochodów z silnikiem diesla. Jeśli się decydujesz na takie auto, kup je od sprawdzonego dealera.

cytryna

Ponieważ w ostatnich latach gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na tani zużyty olej napędowy, pojawiło się wiele wiekowych aut (z silnikiem diesla) wątpliwego pochodzenia.

Więc jeśli jesteś jednym z wielu, którzy szukają taniego samochodu z silnikiem diesla, musisz uważać!

Wielu dealerów sprowadza z zagranicy używane samochody o nieznanej historii i nie może potwierdzić ich rzeczywistego przebiegu. To prosta droga do nieprzewidzianych wydatków!

Tani olej napędowy zazwyczaj oznacza stary olej napędowy.

Należy zachować ostrożność, ponieważ większość importowanych samochodów z silnikiem diesla to EURO 4 i starsze.

Podsumowanie:

Wybór między olejem napędowym a benzyną to jak wybór między wakacjami w górach lub nad morzem. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Od tego, jaki chcesz zrobić przebieg, jak jeździsz, ale także przez ile lat zamierzasz użytkować auto.

Odpowiedz sobie na 2 podstawowe pytania:

 1. Czy pokonujesz wiele kilometrów rocznie? 
  Od 18 000 km wzwyż.
 2. Chcesz mieć auto na wiele lat?
  Jeśli zamierzasz jeździć nim 2-3 lata, a następnie je sprzedać, nie zobaczysz żadnej różnicy w kieszeni, ale prawdopodobnie stracisz z powodu kosztów zakupu.

Jeśli oba poniższe zastosowania trafiają w Twoje potrzeby, olej napędowy jest prawdopodobnie idealnym wyborem!

W innym wypadku auto z silnikiem benzynowym zabierze Cię tam, gdzie potrzebujesz dojechać. Nie zapominaj, że technologia ewoluuje, a producenci coraz częściej stawiają na silniki benzynowe o bardzo niskim zużyciu i wysokiej wydajności.

Sprawdź, czy u nas jest Twój przyszły samochód!

odbiór auta
Magda