0 Udostępnień
Twój pupil też ma prawo czuć się w samochodzie komfortowo i bezpiecznie! Sprawdź, jakie cechy powinien spełniać idealny model do wożenia psów i kotów i wybierz, które z proponowanych aut podoba ci się najbardziej.

Rodzinny wyjazd nie byłby tak udany, gdybyś nie zabierał ze sobą swojego zwierzaka, prawda? Pies czy kot odstresowują i dodają niepowtarzalnego uroku codziennemu życiu. Im też należą się wakacje! Poza tym, zwierzęta od czasu do czasu i tak muszą być przewożone samochodem – jeśli nie na urlop, to do weterynarza, w gości albo po prostu na spacer.

Dlatego ważne jest, by twój samochód nadawał się do przewozu zwierząt

W teorii, w tej roli sprawdzi się właściwie każde auto. Ale nie każde będzie równie dobre. Jakie cechy powinien mieć idealny model do transportu zwierzaków? Na pewno warto wskazać tu duży, płaski bagażnik, dużą liczbę schowków (miska czy smycz muszą się gdzieś zmieścić!), przestronne wnętrze, nawiew na tylne siedzenia, a także komfortowe zestrojenie auta – by włochaty pasażer się nie stresował. Nie zaszkodzą duże szyby (by widział świat) i szyberdach (by zapewnić przewiew). Spójrzmy, co można i warto kupić!

1. Audi A4 B8 Avant

Audi A4 Avant

Niemieckie kombi nie tylko ucieszy kierowcę swoim wykonaniem i wyciszeniem, ale i spodoba się zwierzakom. Duży bagażnik pozwoli na wygodne ułożenie się i szybki sus do kufra. Nawiewy, szyberdachy, schowki: wszystko to jest tu dostępne. Da się znaleźć także Audi z roletami na szyby (aby nie świeciło za mocno) czy z pomysłowymi haczykami i siatkami (aby zmieściły się wszystkie „gadżety” typu smycz i zabawka). Warto zwrócić uwagę na odmiany z automatyczną skrzynią biegów DSG, bo pozwoli na płynną jazdę. Silniki diesla zapewnia natomiast duży zasięg. Z jednej strony to świetnie, bo można zajechać naprawdę daleko. Z drugiej: skoro nie tankujemy, można zapomnieć o postoju w trasie i spacerze z pupilem. Pies raczej nie będzie zadowolony…

2. Volvo V70 III

Volvo V70 D3

Kanciaste, klasyczne kombi: czy może być coś lepszego do przewozu rodziny i pupili? Wielu kierowców z całego świata odpowie, że nie – i że najlepsze jest ich Volvo.

Szwedzki wóz przekonuje ogromną przestrzenią zarówno w bagażniku, jak i we wnętrzu. Dodajmy do tego łatwe w czyszczeniu materiały w środku, duże szyby i nieopadającą linię dachu, która pozwala nawet dużemu psu wygodnie siedzieć w bagażniku albo na tylnej kanapie.

Kierowca polubi V70 za niezawodne motory diesla 2.4, oferujące nie tylko dobre osiągi, ale i miły dla ucha dźwięk. Inne silniki też go nie zawiodą. Pamiętaj też o wysokim poziomie bezpieczeństwa Volvo.

3. VW Passat B8 Variant

Passat B8 Variant - idealny do przewożenia zwierząt?

Passat to prawdziwa legenda polskiego rynku wtórnego. Szczególną estymą cieszą się starsze modele, ale i generacja B8 zdobywa coraz większą popularność na portalach ogłoszeniowych. Praktyczne kombi ma duży bagażnik i mnóstwo miejsca z tyłu, ale przy tym jest nieco krótsze od niektórych „przerośniętych” konkurentów z segmentu D, dzięki czemu wygodniej manewruje się nim w mieście. Silniki w omawianym Volkswagenie spodobają się dynamicznie usposobionym kierowcom, zwłaszcza gdy mówimy o motorze benzynowym 2.0 TSI 220-280 KM albo 190-konnym dieslu. Uwaga, zwierzaki zwykle nie lubią ostrej jazdy…

4. Toyota RAV4 IV

Toyota RAV4

Jeśli podczas podróży ze zwierzakami czasami masz ochotę na przejazd nieco gorszą drogą, zainteresuj się samochodami typu SUV. Jednym z najpopularniejszych jest Toyota RAV4. Jej poprzednia generacja oferuje dużą przestrzeń we wnętrzu i w kufrze. Zwierzaki na pewno pokochają podniesioną Toyotę… zwłaszcza w wersji hybrydowej 2.5, bo zapewnia ona bardzo płynną jazdę. Bez szarpania, wyczuwalnej zmiany biegów, a za to w ciszy (zwłaszcza przy małych prędkościach): doceni to każdy pupil i… kierowca. Jako bonus: legendarna niezawodność Toyoty.

5. Audi Q7 II

Audi Q7 - luksus nawet dla naszych pupili

Czas na SUV-a, ale nieco większego, bardziej prestiżowego i.. droższego. Audi Q7 występuje w odmianach pięcio- i siedmioosobowych. Ta pierwsza oferuje gigantyczny bagażnik, a ta druga… gigantyczny bagażnik, w którym można jeszcze rozłożyć dodatkowe fotele dla niezbyt rosłych pasażerów. Zwierzaki też się tam zmieszczą!

Niezależnie od układu wnętrza, każde Q7 ma co najmniej sześciocylindrowy motor pod maską, benzynowy lub diesla. Na szczycie gamy stoi wersja SQ7 z silnikiem V8. Zachwyca wykończeniem, osiągami, wyglądem i wyposażeniem. Co ważne, niektóre egzemplarze mają czterostrefową klimatyzację. Można dokładnie dopasować temperaturę do upodobań zwierzaka – albo i dwóch.

6. Seat Alhambra

SEAT Alhambra, czyli ułatwione przewożenie zwierząt dzięki przesuwanym tylnym drzwiom

Alhambra to przedstawiciel segmentu minivanów z przesuwnymi drzwiami z boku. Takie rozwiązanie zanika już wśród nowych aut, ale ma swoje zalety. Dostęp do tylnej kanapy jest tu o wiele prostszy niż przy „klasycznych” drzwiach, zwłaszcza jeśli mówimy o ciasnym parkingu. Zwierzaki – zwłaszcza duże – na pewno to docenią. Polubią też wielkie i wysokie wnętrze.

Seat Alhambra występuje jako auto z pięcioma i siedmioma miejscami. Co ważne, z tyłu nie ma kanapy, a trzy osobne siedzenia, które da się przesuwać. To bardzo poprawia komfort jazdy, zwłaszcza gdy wieziemy psa albo klatkę z kotem na jednym z nich. Reszta „załogi” może wtedy usiąść o wiele wygodniej niż przy kanapie.

Alhambra jest także ceniona za ergonomię i „osobowe” prowadzenie. Silniki: od 150 do 220 KM, benzyna lub diesel. Dostępny napęd 4×4.

7. Renault Espace V

Renault Espace

Aktualne Renault Espace to van, ale nie ma przesuwnych bocznych drzwi. Zamiast tego, oferuje nieco „crossoverowego” klimatu za sprawą zwiększonego prześwitu i seryjnych, dużych kół. Zwierzaki oprócz sporej przestrzeni w środku docenią to, że w wielu egzemplarzach można znaleźć szklany dach. Właścicielom spodobają się też liczne schowki. Atrakcyjny wygląd to kolejna zaleta francuskiego vana.

Silniki: od 130 do 225 KM. Espace stanowi doskonałą propozycję na trasy, ale o terenowych zdolnościach należy zapomnieć – i to mimo podniesionego nadwozia. Napęd 4×4 nie występuje. Jest za to skrętna tylna oś. Pozwoli skuteczniej zawrócić na ciasnym parkingu przy parku, podczas wyjazdu na spacer z psem…

8. Fiat Doblo II

Fiat Doblo - rodzinny kombivan

Kombivany w osobowych wersjach to samochody, którym blisko do ideału wozu rodzinnego. A skoro w skład rodziny często wchodzą też zwierzaki, nie ulega wątpliwości, że i do ich przewozu takie auto nada się wspaniale.

Przykładem udanego kombivana jest Fiat Doblo II. Warto poszukać tez Opla Combo, który jest technicznym bliźniakiem tego modelu. Doblo było oferowane w dwóch wariantach długości (4,4 i 4,8 m) i z wieloma różnymi silnikami, z których najczęściej spotyka się diesle 1.3 i 1.6, a także motor benzynowy 1.4 i 1.4 turbo. Osiągi większości wersji nie będą oszałamiające, ale Doblo nie służy do szaleństw na drodze. Przekonuje przestrzenią, świetnym rozplanowaniem wnętrza, dużymi szybami i masą schowków. Czasami można nawet zapomnieć, gdzie ukryło się np. przysmak dla psa. Choć tak naprawdę on pewnie szybko to znajdzie…

9. Jeep Wrangler III

2011 Jeep Wrangler, czyli ze zwierzakiem w teren

Wrangler to legenda wśród terenówek. Da się nim pojechać na daleki spacer z psem i pozwolić mu na eksplorację głębokiego terenu. Bez obaw, samochód wjedzie praktycznie wszędzie. Dzięki zaawansowanemu, ale trwałemu napędowi na cztery koła, nie trzeba się martwić o błoto, piach czy śnieg.

Poza tym, Jeep po prostu… świetnie wygląda. Ma niepowtarzalny, amerykański klimat i mnóstwo gadżetów, które umilają podróż. Nowsze generacje modelu są już naprawdę nowoczesne i komfortowe, choć niekoniecznie nadają się do szaleństw na zakrętach. Lepiej jeździć statycznie, co pupile z pewnością docenią. Przestrzeni w środku jest mnóstwo dzięki pudełkowatym kształtom nadwozia, a silniki (benzyna 3.6 i diesel 2.8) zapewnią dźwięk i osiągi. Warto poszukać wersji ze zdejmowanym dachem. Pies na pewno polubi świetną widoczność otoczenia i… wiatr w sierści!

Są też inne modele, które pokochają zwierzaki i ich właściciele

Osoby, które mają dużą rodzinę i duże zwierzęta, powinny zainteresować się np. VW Multivanem. Trudno o większy samochód, ale przy okazji, Volkswagen oferuje świetny komfort jazdy. Godny uwagi z mniejszych aut jest np. Opel Astra kombi. Fanów nadwozia van nie rozczarują Ford S-Max i Galaxy, a szukający SUV-ów docenią VW Tiguana albo – jeśli mówimy o droższych modelach – Mercedesa GLE. Szukasz podniesionego kombi? Spójrz na Mercedesa E All-Terrain albo na Audi A6 Allroad, ewentualnie na Subaru Outback. Wolisz coś naprawdę terenowego? Kup Land Rovera Discovery albo Toyotę Land Cruiser.

Każdy wybór będzie dobry, ale pamiętaj o trzech rzeczach. Po pierwsze, sprawdź auto na własne oczy i przetestuj, czy podoba się też twoim zwierzakom. Ważne, by czuły się w samochodzie dobrze. Po drugie, wybierz egzemplarz z dobrego źródła: najlepiej ze Spotawheel. Po trzecie: pamiętaj, że przewożenie psa i kota razem może nie być takie łatwe!


Tak naprawdę każde średnich rozmiarów (lub większe) kombi świetnie sprawdzi się do przewożenia naszych pupili. Do najpopularniejszych modeli należą wspomniany wcześniej Passat, ale również Toyota Avensis oraz Opel Insignia. Przygotowane przez nas porównanie tych aut znajdziecie tutaj: https://blog.spotawheel.pl/volkswagen-passat-kontra-opel-insignia-i-toyota-avensis-co-wybrac/.

0 Udostępnień