16 Udostępnień

„Nowe to w salonie!” – ten tekst chętnie używany przez sprzedawców używanych aut z pewnością słyszało wielu kupujących, którzy podczas oględzin zwracali uwagę na wady danego samochodu. Sprzedający odpowiadali tak na komentarze dotyczące rys czy innych mankamentów wozu. Niektórzy bagatelizowali w ten sposób też potencjalne, późniejsze problemy z autem. W końcu po samochód z gwarancją też powinno się udać do salonu… Ale czy aby na pewno?

Używane auta z gwarancją nie są już rzadkością na naszym rynku.

Jeszcze niedawno pojęcie „samochody używane z gwarancją” brzmiało jak coś kompletnie absurdalnego. Później tego typu oferty wzbudzały sporą nieufność u kupujących. Niektórzy nadal podchodzą do nich sceptycznie. Boją się, że gwarancje są objęte wieloma wyłączeniami i dopiskami „drobnym drukiem” i że po prostu nie działają. 

Spójrzmy jednak na to, jaka jest oferta gwarancji na auta używane, jakie firmy je sprzedają, jaki jest ich zakres i na jak długo można je wykupić.

Na rynku prym wiedzie kilka firm.

Najpopularniejsze z nich to VIP Gwarant, Autoprotect, Carlife, Cargarantie czy Defend. Zazwyczaj tego typu gwarancje są wykupywane przez firmy (komisy, dealerów itd.) sprzedające auta używane. Istnieją też oferty gwarancji dla osób prywatnych, ale są mniej popularne i wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Na przykład w firmie Autoprotect osoby prywatne mogą wykupić taką ochronę tylko wtedy, kiedy na ich samochód obowiązuje jeszcze gwarancja fabryczna.

Pora przejrzeć oferty rynkowe.

Pierwsza z omawianych firm, czyli VIP Gwarant oferuje gwarancje na samochody używane trwające od 3 do 27 miesięcy. Mogą nią być objęte wozy w wieku do 15 lat i z przebiegiem nie większym niż 300 tys. km w dniu sprzedaży. Naprawy samochodu muszą być wykonywane albo we własnym warsztacie firmy, która sprzedaje wóz, albo w którymś z punktów autoryzowanych firmy VIP Gwarant.

Koszt gwarancji dla samochodu wartego do 50 tysięcy złotych zaczyna się od 500 zł za pakiet trzymiesięcznej ochrony. Jeśli samochód jest droższy, pakiet na 12 miesięcy kosztuje od 1000 złotych w górę. Koszty przedłużenia gwarancji są dostępne po kontakcie z infolinią firmy.

Firma Cargarantie oferuje gwarancje na 12, 24 lub 36 miesięcy. Z kolei Autoprotect sprzedaje aż pięć wariantów swojej ochrony gwarancyjnej. Każdy z nich może obowiązywać przez 3, 6 lub 12 miesięcy. W najtańszym gwarancja obowiązuje wyłącznie na silnik (a limit ochrony to 2000 złotych), zaś maksymalny wiek pojazdu to 12 lat. Kolejny stopień to ochrona również na skrzynie biegów i mechanizm różnicowy, z limitem 4000 zł.

Przy bardziej zaawansowanej gwarancji ochroną objęte są też m.in. układ hamulcowy, zawieszenie czy układ elektryczny. Górna granica wieku wynosi wtedy – zależnie od pakietu – 8, 5 lub 4 lata, a limit przebiegu: 200 lub 150 tysięcy kilometrów. Dany przebieg nie może być jednak przekroczony w momencie zawarcia gwarancji. Później można już jeździć tyle, ile się potrzebuje – nawet jeśli oznacza to wielokrotne przekroczenie początkowego limitu.

Firma Carlife oferuje gwarancje na osobowe auta używane w aż pięciu wariantach. Jeszcze jeden zarezerwowany jest specjalnie dla pojazdów dostawczych. W najbardziej zaawansowanym pakiecie gwarancyjnym, limit odszkodowania wynosi 8000 złotych. W podstawowym samochód może mieć w momencie zawarcia umowy nawet 20 lat. W najdroższym: tylko 2. Maksymalny czas trwania ochrony to 36 miesięcy.

Z kolei Defend oferuje dwa pakiety gwarancyjne: Diamond i Crystal. Gwarancje tej firmy można dokupić wyłącznie do aut, które są jeszcze na gwarancji fabrycznej producenta. Jest to więc forma przedłużania „salonowej” ochrony. Można to zrobić na 12, 24 lub 36 miesięcy od dnia wygaśnięcia gwarancji fabrycznej.

Jak widać, standardowy okres ochrony to maksymalnie 36 miesięcy.

Co w takim razie ma zrobić klient, który rozważa zakup używanego samochodu, ale chciałby mieć dłuższą gwarancję? Czyżby był skazany na droższe auta z salonu?

Niekoniecznie. Na szczęście, na rynku jest rozwiązanie dla tak „wymagających” klientów. Mowa o firmie, która oferuje samochody używane z gwarancją trwającą aż do 5 lat, czyli 60 miesięcy. Ta firma to Spotawheel.

Co warto wiedzieć o tej gwarancji?

Na wstępie od razu trzeba wspomnieć, że wszystkie oferowane samochody w Spotawheel to samochody z gwarancją. Nie każdy z nich ma taką, która obowiązuje przez 5 lat. Obowiązuje bowiem zasada, że długość gwarancji i wiek samochodu nie mogą przekraczać 10 lat liczonych od dnia pierwszej rejestracji auta. Jednocześnie, Spotawheel sprzedaje relatywnie młode wozy. Dlatego aut z 5-letnią gwarancją jest w ofercie firmy zdecydowanie najwięcej.

Czytaj też: 5 największych błędów, których możesz uniknąć przy zakupie używanego auta

Co obejmuje taka gwarancja? Większość elementów silnika, skrzyni biegów (zarówno w przypadku ręcznej, jak i automatycznej) mechanizmu różnicowego i turbosprężarki. Możemy więc być spokojni o większość najdroższych części auta. W przypadku ich awarii, nie poniesiemy kosztów naprawy.

Warunkiem działania gwarancji jest prowadzenie książki serwisowej, a także dotrzymywanie wymaganych terminów przeglądów i innych czynności obsługowych auta. Naprawy i wymiany należy wykonywać w autoryzowanych warsztatach. W zamian zyskujemy święty spokój.

Gwarancja działa w przypadku usterek. Prawda jest jednak taka, że wybierając samochód używany z oferty Spotawheel minimalizujemy ryzyko zmierzenia się z awarią. Wszystkie samochody sprzedawane przez tę firmę są bowiem dokładnie sprawdzane przez specjalistów. Oglądają oni i testują auto, zwracając uwagę na ponad 200 punktów. Jeśli wóz nie jest idealny w każdym z nich, nie trafia do oferty firmy! Selekcja jest więc bardzo ostra, a jeśli dany samochód już ją przeszedł, można mu zaufać.

Oczywiście klient może za darmo obejrzeć raport. Jeśli wóz mu się nie spodoba, może go również – bez żadnych dodatkowych kosztów – zwrócić w ciągu siedmiu dni. To wszystko wyróżnia Spotawheel na trudnym rynku samochodów używanych. Ale jednym z najważniejszych wyróżników jest gwarancja: obejmująca wiele istotnych, drogich w ewentualnej naprawie elementów i dłuższa niż u konkurencji. Co ważne, jest także całkowicie darmowa. Nie trzeba za nią dopłacać przy zakupie auta ani wnosić żadnych rocznych czy miesięcznych opłat.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy SUV-a, samochód miejski czy sedana, możemy być spokojni o jego stan techniczny, historię czy przebieg. To oznacza, że da się poczuć się prawie tak, jak w salonie: tam też kupuje się pewny samochód z gwarancją. Tyle że w Spotawheel jest taniej, a utrata wartości nie jest później tak bolesna…

16 Udostępnień