6 Udostępnień

Jak ograniczyć spalanie w samochodzie? Oczywiście możemy kupić nowy samochód z oszczędnym silnikiem. Istnieje jednak prostsza metoda. Wystarczy przestrzegać 6 wskazówek spisanych poniżej.

  1. Wyłącz silnik gdy stoisz

Wielu producentów już wyręczyło kierowców w tej kwestii, wprowadzając systemy Start-Stop. Jeśli nasz samochód takowego nie posiada, pozostaje wyrobienie nawyku wyłączania silnika przy postoju. I to nawet krótkim. Na jałowym biegu silnik spala średnio 1,87 litra benzyny w godzinę.

Wyłączanie silnika na postojach ogranicza zużycie benzyny nawet o 19 proc. 

Samochody używane z systemem start-stop

  1. Pozbądź się zbędnych kilogramów (z samochodu)

Zdarza Ci się zapomnieć o rzeczach, które kiedyś zostawiłaś/zostawiłeś w bagażniku i od kilku miesięcy podróżują one z Tobą? Warto się ich pozbyć. 

Każde dodatkowe 45 kg w bagażniku zwiększa konsumpcję paliwa o 1-2%

  1. Sprawdź ciśnienie w oponach

Lekko sflaczałe opony przyczyniają się do wzrostu spalania. Spadek ciśnienia o 2 psi (0,12 bara; taki ubytek zdarza się często) powoduje wrost oporu toczenia o 5 proc. Jak sobie z tym poradzić? Pamiętać o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach.

  1. Nie prowadź agresywnie

Bardzo dynamiczne przyspieszanie i raptowne hamowanie wydatnie zwiększa spalanie. Zdecydowanie bardziej opłacalny jest łagodny styl jazdy, który pozwala na ograniczenie spalania nawet o 30 proc. 

Kwestii ekonomicznego stylu jazdy możnaby poświęcić cły oddzielny artykuł. Aby uprościć pozostawimy jedną radę:

Jadąc z określoną prędkością staraj się wykorzystywać najwyższy możliwy (dla płynnej jazdy i zachowania mocy) bieg. Jak to wygląda w praktyce? Samochód jadący 60 km/h na “trójce” zużywa 25 proc. więcej paliwa niż gdyby jechał na “piątce”.

  1. Popraw aerodynamikę

Wszelkie elementy zwiększające opór aerodynamiczny przyczyniają się do większego spalania. Dlatego miej na względzie, że dodatkowy bagażnik na dachu przełoży się też na częstsze tankowanie. I miej na względzie, że jego demontaż da efekt odwrotny 🙂

Bagażnik dachowy zwiększa zużycie paliwa o 2-8 proc. w jeździe miejskiej i o 6-25 proc. poza miastem.

  1. Tempomat Twoim przyjacielem jest

W trasie ten wynalazek może dać oszczędność w konsumpcji paliwa wynoszącą nawet 6 proc. 

Podsumowując…

Jak widzicie zastosowanie jednej metody z powyższych nie da oszałamiających efektów. Jednak zastosowanie większości z nich może już dać odczuwalną oszczędność. I najważniejsze – nie zaniedbujcie bieżącego utrzymania samochodu. Jego stan techniczny nie tylko wpływa na spalanie, ale co ważniejsze – na bezpieczeństwo. Tego nie przeliczysz na litry skonsumowanego paliwa 🙂

6 Udostępnień