Sprzedaż auta
0 Udostępnień

Kiedy kupujesz samochód, szczególnie taki nowy, pachnący świeżością, prosto z salonu, naturalnym jest, że ostatnią rzeczą, o której w takim momencie myślisz, jest jego sprzedaż. Jednak faktem jest, że podobnie w jak w przypadku sprzętu komputerowego, czy smartfonów, również i samochody zaczynają tracić na wartości w tym samym momencie, w którym opuszczają salon. Po kilku miesiącach kwestia wartości samochodu powoli zaczyna kiełkować w świadomości i dobrze mieć na to jakiś plan.

Kiedy jednak jest najlepszy czas, żeby sprzedać swój samochód? Jak ocenić, że to jest ten idealny moment, aby uzyskać jak najlepszą wycenę auta i żeby jego sprzedaż nie stała się biegiem z przeszkodami, tylko aby była spokojnym spacerem do wyznaczonego celu? No i przede wszystkim: jakie czynniki przy sprzedaży auta należy wziąć pod uwagę?

Jak już wspominaliśmy, niezależnie od tego, czy mówimy o aucie prosto z salonu, czy samochodzie kupionym u dealera aut używanych, wartość takiego pojazdu zaczyna się regularnie obniżać już od momentu, od którego zaczynamy go użytkować. Aby zatem uniknąć rozczarowań i żmudnego procesu pomyślmy o ewentualnej sprzedaży samochodu jeszcze nawet zanim go kupimy. Tak, dobrze czytacie: aby dobrze sprzedać auto, trzeba najpierw dokonać sensownego zakupu.

Co zatem pomoże przy sprzedaży auta?

  1. Marka przede wszystkim. Już na etapie zakupu auta weź pod uwagę popularność danej marki. Wiadomo, egzotyczne Aston Martiny obrócą głowę każdego o 180 stopni, ale raczej nie jest to marka aut, które często widzimy pod szkołami podstawowymi, gdzie w kolejce ustawiają się rodzice odwożący dzieci do szkoły. Dlatego szukając auta dla siebie, sprawdź rankingi popularności samochodów w Polsce. Na ich podstawie można się będzie domyśleć, czy auto, które zamierzasz kupić, będzie równie popularnym kąskiem dla potencjalnego nabywcy, gdy zechcesz już swój samochód sprzedać.
  2. Ekonomia użytkowania i serwisowania samochodu. Planując zakup i późniejszą sprzedaż auta, dowiedz się o możliwości serwisowania w Polsce, dostępność części zamiennych i koszty eksploatacji i użytkowania. Dlaczego powinieneś wziąć te czynniki pod uwagę? Ano dlatego, że osoba, której zechcesz sprzedać auto, będzie sprawdzać dokładnie te same parametry.
  3. Cena sprzedaży auta. Jeśli wiesz, za ile chcesz sprzedać swoje auto, na tej podstawie możesz również oszacować czas, kiedy powinieneś się z nim rozstać. Dobrze jest w tym celu przejrzeć serwisy ogłoszeniowe lub oferty odkupu samochodu u dealerów aut używanych, ewentualnie nawet komisy samochodowe. W zależności od tego, ile masz czasu i chęci do tego, żeby poświęcić go na odpowiadanie na telefony i maile od potencjalnych kupujących, możesz sprzedażą auta zająć się samodzielnie. Nie będzie to wcale jednak oznaczać najlepszej ceny za samochód. Możesz również dokonać bezpłatnej wyceny auta za pomocą formularza internetowego, np. w Spotawheel. Dzięki temu otrzymasz cenę adekwatną do stanu auta oraz umówisz się na bezpłatne sprawdzenie samochodu nawet w miejscu Twojego zamieszkania. Cały proces jest szybki i bezstresowy.
  4. Wiek auta. Jak rocznik samochodu wpływa na jego wartość? Statystycznie wartość pojazdu spada od 15% do 20% już w pierwszym roku. W zależności od marki samochodu, jego wartość rynkowa może spaść nawet do 40% w następnych trzech latach. Na podstawie swoich potrzeb i użytkowania samochodu musisz dokonać decyzji, kiedy takie auto najlepiej sprzedać.
  5. Właściwy moment na sprzedaż samochodu. Co zaskakujące, jednym z bardzo dobrych okresów, kiedy samochodów sprzedaje się naprawdę dużo, są miesiące wakacyjne. Również kwiecień i maj to dość aktywne miesiące w branży samochodów używanych. Warto również prześledzić oferty w zakresie odkupu samochodów: pojawiające się promocje, dodatkowe korzyści i benefity – to wszystko powinno pomóc w podjęciu decyzji. Jeśli zechcesz sprzedać auto w Spotawheel.pl, pamiętaj, że tylko u nas możesz otrzymać voucher o wartości 1000 zł na zakup Twojego kolejnego samochodu. Zapraszamy!
0 Udostępnień