0 Udostępnień
Po czym poznać, że nadeszła już pora na zmianę samochodu na nowszy? Jakie argumenty przemawiają za rozejrzeniem się za innym autem? Wszystko wyjaśnimy!

Zmiana samochodu to bardzo ważna decyzja w życiu każdego człowieka. Owszem, niektórzy bawią się motoryzacją, kupując inne auto kilka razy w roku, ale dla większości osób zmiana zawartości garażu to coś, co trzeba dokładnie przemyśleć. Taki zakup wiąże się nie tylko z wydatkiem sporej ilości pieniędzy, ale i po prostu ze sporą zmianą w życiu. Zwłaszcza że przywiązywanie się emocjonalne do dotychczasowego samochodu nie jest niczym dziwnym… ani niczym złym.

Niezależnie od tego, jak bardzo lubisz swoje auto, warto jednak obserwować różne sygnały, które mówią, że nadchodzi już pora na zmianę. Jakie dokładnie?

Po pierwsze: koszty

To najważniejszy powód, dla którego warto zdecydować się na zakup nowszego (czy po prostu innego) auta. Na pierwszy rzut oka, ten argument może się wydawać chybiony, bo przecież zmiana samochodu zwykle wiąże się z wydatkiem. Trzeba dopłacić do kolejnego wozu. Ale często (zbyt często!) zdarza się, że dotychczasowy pojazd psuje się na tyle regularnie, że co miesiąc trzeba dokładać do niego potężną górę gotówki. Po zsumowaniu wydatków na przykład na olej (bo auto zużywa go zbyt wiele), nowy wydech (bo stary przerdzewiał), turbinę (bo ze starości przestała działać), wymianę zużytych elementów zawieszenia i naprawę klimatyzacji, może się okazać, że wydałeś tyle, ile trzeba by dopłacić do nowszego wozu. Stary tymczasem może w każdej chwili zaskoczyć kolejnymi „atrakcjami” i awariami części, o których istnieniu nie miałeś pojęcia.

Prędzej czy później – zarówno ze względu na usterki mechaniczne, jak i korozję – pojawią się też problemy z przejściem obowiązkowego, corocznego przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów. Kwaśna mina diagnosty i odmowa wstawienia odpowiedniej pieczątki do dowodu rejestracyjnego to częsty powód „utraty cierpliwości” do auta. Trudno się dziwić.

Po drugie: czas!

Częste awarie mogą wskazywać na potrzebę zmiany auta
Coraz częstsze wizyty w serwisie mogą wskazywać na potrzebę zmiany auta.

Koszty związane z usterkami i zużywaniem się części, to jedno. Oczywiście, o wiele przyjemniej jest odłożyć daną sumę na coś innego niż elementy auta. Pieniądze nie są tutaj jednak jedyną kwestią. Posiadanie awaryjnego, starego samochodu oznacza, że bardzo wiele czasu spędza się w poczekalni warsztatów. Często trzeba też szukać specjalistycznych serwisów, krążyć w poszukiwaniu takiego, który akurat ma czas albo – jeśli usterka jest naprawdę poważna – wzywać lawetę. To wszystko zabiera czas, który mógłbyś spędzić z rodziną albo realizując swoje hobby.

Awaryjny samochód oznacza też, że nie można na nim polegać. Nigdy nie masz pewności, czy dojedziesz na miejsce: do pracy, z dziećmi do szkoły albo na od dawna planowane wakacje. Usterki mogą zamienić wyczekiwany wyjazd z rodziną w koszmar. Czekanie na pomoc drogową na poboczu zamiast leżenia na plaży? Niestety, czasami bywa i tak.

To wszystko kosztuje wiele: nie tylko pieniędzy, ale i nerwów. A przecież niewiele rzeczy w życiu jest tak cennych, jak spokój…

Są też inne powody, by zmienić auto

Podsumowując: najważniejsze sygnały, po których można zauważyć, że warto rozejrzeć się za nowym autem, to awaryjność wozu i wyjątkowo częste wizyty w serwisie. Szkoda pieniędzy i zdrowia na podtrzymywanie przy życiu samochodu, na którym nie można polegać.

Są jednak inne argumenty za odwiedzeniem firm zajmujących się sprzedażą samochodów, na przykład Spotawheel, i wybraniem dla siebie czegoś nowszego.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Kwestie bezpieczeństwa należą do kluczowych w kontekście zmiany auta na nowsze.
Bezpieczeństwo to podstawa.

Starsze samochody miewają mnóstwo uroku. Bywają piękne, a o wielu z nich mówi się wręcz, że mają „duszę”, której nowszym pojazdom brak. Na pewno można czuć do nich sentyment, zwłaszcza gdy mówimy o aucie, które jest w rodzinie od wielu lat i było towarzyszem niejednej pięknej wyprawy.

Niestety, postęp technologiczny jest nieubłagany. Nowsze samochody są po prostu bardziej bezpieczne od starych. W dzisiejszych czasach, gdy auta stają się coraz większe i cięższe, a kierowcy coraz chętniej wybierają SUV-y, tym bardziej warto siedzieć w czymś, co zapewni przyzwoity poziom ochrony podczas kolizji.

Z jednej strony, nowsze modele oferują lepszy poziom bezpieczeństwa biernego. Co oznacza, że dbają o kierowcę i pasażerów, gdy sytuacja już pójdzie nie po ich myśli. Mowa tutaj między innymi o strefach zgniotu, poduszkach powietrznych czy specjalnej konstrukcji zagłówków minimalizującej urazy szyi.

Z drugiej strony, w świeższym samochodzie łatwiej o zapobieganie wypadkom. Systemy bezpieczeństwa czynnego, takie jak ESP stabilizujące tor jazdy podczas poślizgu, kontrola trakcji, asystent hamowania awaryjnego czy czujniki monitorujące sytuację przed autem i w martwym polu, znacząco zmniejszają szanse na zderzenie.

Poza tym, pozwól sobie na odrobinę komfortu!

Życie warto sobie ułatwiać i umilać. Akurat w tym nowsze auta są niezłe. Dbają o komfort i dobre samopoczucie kierowcy i pasażerów nie tylko oferując klimatyzację czy system audio. Pozwalają na łatwe puszczanie ulubionej muzyki z telefonu za pomocą Bluetooth albo systemów Apple CarPlay i Android Auto. Dzięki czujnikom parkowania manewry stają się mniej stresujące, a szansa na uszkodzenie zderzaka niemal znika. Nawigacja pozwoli na sprawne dotarcie do celu, a lepsze reflektory LED-owe lub ksenonowe sprawią, że jazda nocą przestanie być problemem.

Nowsze auta mają też często np. mniej porysowaną przednią szybę, co bardzo poprawia jakość jazdy po zmroku. Potrafią oferować lepsze osiągi, często mają szybką, automatyczną skrzynię biegów (to naprawdę wygodne!) i są cichsze w trasie, dzięki czemu nawet po pokonaniu kilkuset kilometrów wysiadasz po prostu mniej zmęczonym.

Warto wspomnieć o spalaniu

Zmiana auta na nowszy model, często oznacza również zmniejszone wydatki na paliwo.
Nowsze modele są zazwyczaj bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż starsze samochody.

Postęp w kwestii ekonomiki silników był w ciągu ostatnich lat olbrzymi. To sprawia, że nowsze auta są nie tylko szybsze, ale wydzielają przy tym mniej szkodliwych spalin i mniej palą. Downsizing, popularyzacja silników benzynowych turbo, a przede wszystkim upowszechnienie się i dopracowanie technologii hybrydowej – to tylko kilka z powodów, dla których może się okazać, że po zmianie samochodu twój portfel odetchnie z ulgą, a ty przestaniesz tak często widywać się z obsługą lokalnej stacji benzynowej.

Jeżeli kwestia spalania jest dla Was kluczowa, warto stosować się również do najważniejszych zasad oszczędnej jazdy. Prezentujemy je tutaj: https://blog.spotawheel.pl/jak-zmniejszyc-zuzycie-paliwa-nawet-o-30-proc/.

Jest jeszcze jeden ważny sygnał do zmiany samochodu

Jeśli twoje dotychczasowe auto po prostu już ci się znudziło i jazda nim nie sprawia ci przyjemności, pomyśl nad zmianą. Być może ten argument wcale nie jest racjonalny, ale w życiu nie zawsze chodzi o to, by wszystko idealnie się opłacało. Trzeba też pamiętać o własnej przyjemności – zwłaszcza gdy to ty sam płacisz za swoje marzenia, zachcianki i „kaprysy”.

Niezależnie od powodu zmiany, pamiętaj o jednym. Aby nowszy samochód rzeczywiście okazał się przyjemny i mało stresujący w użytkowaniu, kup go w sprawdzonym miejscu. Najlepiej w Spotawheel. Sprawdź naszą ofertę, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

0 Udostępnień