26 Udostępnień

Niepewność dotycząca przywrócenia swobodnego ruchu na granicach to jeden z powodów, dla których ciężko zaplanować tegoroczne wakacje. Jednak już teraz wiadomo, że przywracanie ruchu lądowego nastąpi szybciej, niż lotniczego.

Większość krajów zniesie restrykcje do 15 czerwca i po tym okresie będzie znacznie łatwej podróżować samochodem po Europie. Jak wygląda szczegółowo sytuacja na poszczególnych granicach? Informacje znajdziesz poniżej.

Czytaj też: Samodzielny przegląd samochodu przed podróżą. Te rzeczy możesz łatwo sprawdzić.

Austria

Od 16 czerwca Polacy będą mogli swobodnie przekraczać granice Austrii. Przed tą datą możliwy jest jedynie przejazd tranzytowy (bez postojów)

Kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia)

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego swobodny ruch między Polską a Litwą, Łotwą i Estonią ma zostać przywrócony w ciągu kilku dni.

Belgia

Wjazd będzie możliwy od 15 czerwca bez dodatkowych warunków.

Bułgaria

Od początku czerwca kraj ten otworzył swoje granice. Polacy będą mogli bez przeszkód wjechać do Bułgarii i nie będą musieli odbywać kwarantanny.

Chorwacja

Obecnie Polacy mogą przebywać na terytorium tego państwa bez obowiązku odbycia kwarantanny tylko w przypadku zarezerwowanego pobytu. Po powrocie czeka ich obowiązkowa kwarantanna w Polsce.

Czarnogóra

Od 5 czerwca czarnogórską granicę Polacy mogą przekraczać tylko w zorganizowanych grupach. Wjazd indywidualny jest dalej zabroniony.

Czechy

Od 15 czerwca kraj ten otworzy swoje granice dla podróżnych z Polski bez dodatkowych warunków.

Francja

Wjazd będzie możliwy od 15 czerwca bez dodatkowych warunków.

Grecja

Polacy będą mogli przekraczać swobodnie granicę grecką od 15 czerwca. Do tego momentu obowiązuje nakaz siedmiodniowej kwarantanny po przybyciu.

Hiszpania

Zgodnie z zapowiedziami hiszpańskiego rządu do 1 lipca ma zostać całkowicie zniesiony obowiązek 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu hiszpańskiej granicy.

Niemcy

Od 15 czerwca Niemcy zniosą kontrolę na swoich granicach ze Szwajcarią, Francją, Austrią i Danią. Zgodnie z zapowiedzą ministra spraw zagranicznych Niemiec Horsta Seehofera po tym terminie rozpocznie się luzowanie obostrzeń na pozostałych granicach, a więc także na granicy polsko-niemieckiej. Aktualnie podróżni z Polski mogą wjechać do Niemiec jedynie w uzasadnionych przypadkach (takich jak praca, odwiedziny rodziny).

Portugalia

Ruch turystyczny na granicy z Hiszpanią pozostanie wstrzymany do 30 czerwca.

Słowenia

Polacy mogą przebywać na terenie tego kraju przez maksymalnie 24 godziny, dłuższy pobyt wiąże się z obowiązkową 14-dniową kwarantanną.

Węgry

Na razie nie ma informacji na temat otworzenia granicy dla podróżnych z Polski.

Włochy

Od 10 czerwca możliwy jest swobodny ruch turystyczny.

26 Udostępnień