0 Udostępnień

Wreszcie! Zmiany w prawie o ruchu drogowym staną się faktem. Prezydent podpisał we wtorek  nowelizację wprowadzającą pakiet zmian dotyczących m.in. rejestracji pojazdów. Pojawi się też pewna nowość.

Zmiany wprowadzane są w ramach pakietu deregulacyjnego i z założenia mają ułatwić życie kierowcom. Zanim życie je zweryfikuje minie nieco czasu. Większość zapisów stanie się obowiązującym prawem po 3 miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Jednak termin wdrażania tych najważniejszych zmian będzie dłuższy.

Nowe przepisy dotyczące posiadania prawa jazdy. Od kiedy nie trzeba będzie go mieć przy sobie?

Nowelizacja zwalnia kierowców posiadających polskie prawo jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go podczas kontroli drogowej – policjanci będą korzystali z cyfrowego rejestru uprawnień kierowców.  Zmiana ta wejdzie w życie w momencie wdrożenia odpowiednich zmian przez Ministerstwo Cyfryzacji. Sam resort poinformował, że dowód w wersji cyfrowej będzie akceptowany od 5 grudnia 2020 roku.

Nowe przepisy dotyczące rejestrowania pojazdów

Przy przerejstrowaniu pojazdu, którego właściciel nie zmienił się od ostatniej rejestracji, nie trzeba będzie pokazywać dowodu własności. Ta zmiana zacznie obowiązywać w ciągu 3 miesięcy od publikacji tekstu nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

Zmiany zakładają również, że firmy sprzedające samochody będą mogły je rejestrować w imieniu kupujących. Ta zmiana dotyczy jednak tylko samochodów nowych. Wejdzie ona w życie w ciągu 9 miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Nowością będzie także możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego w czasie, gdy nie będzie używany (w terminie od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż raz na 3 lata). W praktyce takie czasowe wycofanie samochodu osobowego będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich rozwiązań technicznych a o terminie wdrożenia tych rozwiązań poinformuje w oddzielnym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Tablice rejestracyjne według nowych zasad

Koniec z wymogiem zmiany tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego samochodu, o ile był on już zarejestrowany w naszym kraju. Czyli będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny. W tym przypadku również trzeba poczekać na komunikat o terminie wdrożenia odpowiednich rozwiązań.

Z przednich szyb samochodów stopniowo będą także znikać nalepki kontrolne – w ciągu 2 lat od wejścia w życie nowelizacji zniknie obowiązek ich wydawania, tak samo jak wydawania karty pojazdu. 

Lista zmian nie składa się niestety z samych ułatwień. Znalazł się na niej również nowy zakaz. Konkretniej: zakaz dotyczący stosowania krótkiej wersji (jednorzędowej) tablic rejestracyjnych tam, gdzie można stosować normalne (długie) tablice. Ten zakaz wejdzie w życie w ciągu 3 miesięcy od publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw.

0 Udostępnień