Przewodnik zakupowy

Skoro czytasz ten artykuł znaczy, że już zdecydowałeś:

Jeden mały samochód jest dokładnie tym, czego potrzebujesz  aby jeździć codziennie i ponosić możliwie najniższe koszty!

Dlatego zgromadziliśmy wszystkie pojazdy, które pozwolą Ci osiągnąć powyższy cel tak abyś mógł dokonać najbardziej trafnego wyboru!

Proponujemy więc:

  • 10 najoszczędniejszych samochodów miejskich
  • o najmniejszych rozmiarach
  • w wieku od 4 do 8 lat i
  • z klasycznym silnikiem na benzynę lub ropę!

Niektóre z nich mają nawet swój niepowtarzalny styl!

Przyjrzyjmy się 10-u najlepszym zaczynając od tego najbardziej oszczędnego!

1. FIAT 500 (3,4 l/100km)

Fiat 500 to jeden mały stylowy samochód miejski, którego estetykę poprawiono przez „lifting” w 2015 r. wypuszczając tzw. «facelift» model.

Mówimy bez wątpienia o best sellerze na rynku samochodów, który ma zwolenników zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Silniki w nowym modelu pozostały te same co w poprzednim tyle, że wydalają mniej zanieczyszczeń i w rezultacie spalają mniej paliwa.

Jaki wybierzesz silnik?

Dzięki silnikowi diesel o pojemności 1300 ccm, ponadczasowa 500-tka – jeśli chodzi o paliwo – należy do najbardziej oszczędnych samochodów jakie mógłbyś dzisiaj kupić.

Choć nie należy do najsilniejszych czy najlepszych w swojej kategorii biorąc pod uwagę pomiary fabryczne, ten konkretny silnik Diesel spala średnio jedynie 3,4 litry na każde 100 przebytych kilometrów.

Jeśli w ciągu roku pokonujesz wiele kilometrów, to jeden używany Fiat 500 diesel może okazać się dla Ciebie idealny!

Jeśli nie jesteś pewny czy warto kupić samochód z silnikiem Diesel może tutaj znajdziesz odpowiedź, której szukasz: Κlasyczny dylemat: diesel czy benzyna?

Ile kosztuje jako używany?

W tym momencie, kiedy został napisany ten artykuł, średnia cena używanego FIATA 500 z silnikiem diesel 1300 ccm waha się w przybliżeniu 35 tys zł.

2. FIAT Panda (3,9 lt/100km)

Dzięki kwadraturze formy i większej wysokości, Fiat Panda stał się «szwajcarskim scyzorykiem» na potrzeby miasta.

Co to znaczy?

  1. Mały
  2. Zadawalająca ilość miejsca dla 4 dorosłych i
  3. Łatwodostępny na Twoje codzienne potrzeby!

Oparty na tym samym «podwoziu» co 500-tka, Panda ma również te same silniki z FCA Group.

Jaki wybierzesz silnik?

Silnik diesel 1,3-litrowy i 75 koni mechanicznych zapewniają Fiatu Panda szybkość przy maksymalnej oszczędności.

Z powodu większego ciężaru i stosunkowo wysokiego współczynnika oporu aerodynamicznego, zużycie paliwa przez Pandę jest z naturalnych powodów wyższe niż przez Fiata 500, osiągając średnio 3,9 litra/100km.

Pomimo tego to właśnie Fiat Panda jest małym i oszczędnym samochodem, który zaspokoi Twoje potrzeby podczas codziennego przemieszczania się w mieście!

Ile kosztuje jako używany?

W momencie kiedy piszemy ten artykuł, średnia cena używanego FIATA Panda z silnikiem diesel 1300 ccm wynosi około 35 tys. zł

3. Citroën C1 (4,1 l/100km)

Citroën C1 jest również oszczędnym samochodem o zabawnym design, z radosną kabiną i z bezpiecznym nadwoziem.

Jaki wybierzesz silnik?

Trzycylindrowy benzynowy silnik o pojemności 1000 ccm i 68 koni mechanicznych pozwalają zaliczyć taki wybór do najbardziej oszczędnych skoro spala zaledwie 4,1 litra/100 km.

Nawet jeśli używany C1 jako całokształt nie imponuje jakością wykończenia wnętrza ale i tak sprawi, że docenisz niskie koszty utrzymania oraz oszczędność na paliwie jakie oferuje!

Ile kosztuje używany?

W momencie kiedy piszemy ten artykuł, średnia cena używanego Citroëna C1 z roku 2014 i z silnikiem 1.000 ccm waha się około 18 tys. zł.

4. Toyota Aygo (4,1 l/100km)

Od pozostałych samochodów miasta wyróżnia go odważny design i charakterystyczne «Χ», które dominuje na jego masce. Toyota Aygo jest samochodem, który ewoluował w tym «kotle» co Citroën C1 i Peugeot 108 i w związku z tym posiada ten sam silnik.

A konkretnie, oferuje tylko jeden wybór.

Jaki wybierzesz silnik?

Mówimy o tym samym trzycylindrowym benzynowym «tysiaku», o którym pisaliśmy powyżej i … zobaczymy w dalszym ciągu. Silnik ma moc 69 koni mechanicznych i współdziała zarówno z ręczną jak i automatyczną skrzynią 5-biegów.

W połączeniu z wagą nadwozia 860 kilogramów, średnie zużycie paliwa modelu Aygo utrzymuje się na podobnym poziomie – 4.1 litry/100 km!

Pomimo, że nieco droższa od dwóch spokrewnionych samochodów francuskich, ta konkretna Toyota stanowi bardzo szczególną opcję ze względu na projekt.

Ile kosztuje używany?

W momencie pisania tego artykułu, średnia cena używanej Toyoty Aygo rocznik 2015 i następne i z silnikiem 1.000 ccm waha się około 35 tys. zł.

5. Peugeot 108 (4,1 l/100km)

Peugeot 108 w kwestii projektu dzieli te same cechy z innymi modelami francuskiej firmy, jak choćby trapezoidalna maskownica i charakterystyczne reflektory, które sprawiają, że wygląda bardziej agresywnie i bardziej dojrzale niż inne «maluchy» tej samej kategorii.

Jaki wybierzesz silnik?

Silnik benzynowy o pojemności 1.000 ccm i mocy 69 koni mechanicznych stanowią w tym przypadku dobry wybór jeśli chodzi o oszczędny i mały samochód miejski!

Zgodnie z firmą Peugeot, model 108 spala średnio 4.1 litrów benzyny na każde 100 kilometrów i bez wątpienia jest sprzymierzeńcem kierowcy w ruchu po mieście!

Ile kosztuje używany?

W momencie pisania tego artykułu, średnia cena używanego Peugeota 108 roczniki od 2014 i następne i z silnikiem 1.000 ccm waha się około 25 tys. zł.

6. Volkswagen UP! (4.2 l/100km)

Być może wygląda na małego ale jest to jeden z najbardziej «inteligentnych» i wygodnych mini samochodów, które możesz dzisiaj kupić!

Długość (3,54 metra), płaskie powierzchnie i sprytne detale sprawiają, że Volkswagen Up jest bez wątpienia młodzieżowym pojazdem, o zadawalającej pojemności w swojej kategorii i niepowtarzalnym stylu.

Jaki wybierzesz silnik;

Dostępne są wyłącznie silniki z napędem benzynowym. Pomiędzy nimi można znaleźć model eco-Up z napędem gazowym ale i model czysto elektryczny e-Up.

Pomimo to, my skoncentrujemy się na klasycznych silnikach a konkretnie na tych z napędem benzynowym Bluemotion. 75 koni mechanicznych i ręczna lub automatyczna skrzynia 5-biegów. UP spala średnio ilości paliwa rzędu 4.2 litry/100 km.

Ile kosztuje używany?

W momencie pisania tego artykułu, średnia cena używanego Volkswagena UP roczniki 2012-2016 waha się około 25 tys. zł.

7. Smart Fortwo (4,2 l/100km)

Nowy Smart ForTwo pomimo, że został odczuwalnie zmodernizowany w porównaniu z poprzednim modelem, nadal pozostaje idealnym samochodem do poruszania się po mieście. Pomimo, że ma tylko dwa miejsca siedzące ale ma bagażnik o pojemności 184 litrów czyli niesamowicie duży na codzienne potrzeby co zapewne Cię urządza.

Jaki wybierzesz silnik?

Dostępne są wyłącznie silniki z napędem benzynowym.

Mamy do wyboru:

  1. Silnik z doładowaniem (turbo) 900 ccm i
  2. Silnik na mieszanki palne 1.000 ccm

Używanie obu jest równie oszczędne tyle, że mniejszy o pojemności 0,9 litra jest bardziej kompletny, ponieważ dzięki zastosowaniu turbo oferuje niezbędny «ciąg» na drodze a jednocześnie średnie zużycie paliwa rzędu 4.2 litry/100 km. Jest też wariant z automatyczną skrzynią biegów!

Ile kosztuje używany?

W momencie pisania tego artykułu, średnia cena używanego Smart ForTwo waha się około 30-35 tys. zł.

8. Suzuki Celerio (4,3 l/100 km)

Celerio być może nie jest najpiękniejszym, najbardziej rewolucyjnym czy najbardziej stylowym samochodem miejskim ale jednak należy do najbardziej oszczędnych aut w swojej kategorii, jest godny zaufania, praktyczny i wystarczająco pojemny co nie jest łatwe w przypadku samochodu tej kategorii.

Jaki wybierzesz silnik?

Zgodnie z firmą Suzuki, mały Celerio z trzycylindrowym silnikiem o pojemności 1000 ccm spala zaledwie 4.3 litry na każde 100 km i w połączeniu z niską ceną sprzedaży stanowi idealny wybór value-for-money samochodu miejskiego.

Ile kosztuje ;

W momencie pisania tego artykułu, średnia cena używanego Suzuki Celerio waha się około 8.556€.

9. Hyundai i10 (4,3 l/100km)

Hyundai i10 jest wyjątkowym samochodem miejskim, który razem z Volkswagenem UP i Suzuki Celerio, należy do najbardziej przestronnych «maluchów» na rynku.

i10 jest godny zaufania i w nowoczesnym stylu, oferuje oszczędność na paliwie, której wymagasz, w ramach bardzo atrakcyjnego pakietu!

Jaki wybierzesz silnik?

Silnikiem, który oferuje maksymalną oszczędność ma pojemność 1.000 ccm i 66 koni mechanicznych w wersji BlueDrive.

A konkretnie i10 w warunkach miasta spala zaledwie 4.3 litry na 100 kilometrów i numer ten pozwala go zaliczyć do najbardziej oszczędnych maluchów na rynku.

Trzycylindrowy silnik o pojemności 998 ccm współdziała z ręczną skrzynią biegów 5-biegową, system start/stop i opony o niewielkim tarciu dla maksymalnej oszczędności!

Innymi słowy mamy tu do czynienia z «narzędziem» do zmagań z burzliwym ruchem drogowym w mieście.

Ile kosztuje używany?

W momencie pisania tego artykułu, średnia cena używanego Hyundaia i10 waha się około 25 tys. zł.

10. Renault Twingo (4,3 l/100km)

Odnowiony Twingo różni się znacznie od swojego poprzednika a największa różnica tkwi w umieszczeniu silnika w tylnej części samochodu.

Cecha ta pozwoliła małemu Renault na oszczędne rozmiary oraz na lepszą adaptację do warunków ruchu w mieście. Wszystko to nie miałoby większego sensu gdyby nie został wyposażony również w niezwykle oszczędne silniki!

Na koniec, Twingo jest jedynym małym samochodem miejskim, który ma 3 punkty oparcia ISOFIX , tak abyś mógł zamontować 3 foteliki dla dzieci!

Jaki wybierzesz silnik?

Silnik, który pozawala na optymalną oszczędność jazdy ma pojemność 1.0 SCe i 70 koni mechanicznych oraz osiąga średnie zużycie paliwa rzędu 4.2 lt/100 km.

Chociaż silnik benzynowy typu γ (0.9 TCe) jest równie oszczędny ale ten o pojemności 1.000ccm SCe firmy Mitsubishi jest o 80 kilogramów lżejszy.

Powyższy fakt w połączeniu z zainstalowanym systemem start/stop, zapewnia modelowi Twingo oszczędność, której wymaga każdy od samochodu przygotowanego w każdym calu do jazdy w mieście!

Ile kosztuje używany?

W momencie, kiedy jest pisany ten artykuł, średnia cena używanego Renault Twingo waha się około 20 tys. zł.

Szukasz małego i oszczędnego samochodu?

Na naszej stronie znajdziesz samochody prywatne wybrane wg najbardziej rygorystycznych kryteriów rynkowych! Samochody, które bez wahania oddalibyśmy własnym dzieciom!

Jeśli szukasz godnego zaufania samochodu do jazdy w mieście, wybierz swojego «malucha», dowiedz się wszystkiego z pisemnych raportów, zdjęć, video i … szerokiej drogi!

Wyszukaj najlepsze małe samochody!

*Wskaźniki zużycia paliwa są fabryczne i zostały pobrane ze strony www.autoevolution.com

Spotawheel