19 Udostępnień

Temat dotychczas dość niszowy. Teraz, za sprawą koronawirusa stał się jedną z ważniejszych kwestii związanych z eksplatacją samochodu. Jak powinna wyglądać dezynfekcja samochodu i jakich środków do niej użyć?

Czym dezynfekować?

Zacznijmy od metody promowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Na jeden litr środka dezynfekującego będą Wam potrzebne: etanol w stężeniu 96 proc. (833 ml), 41,7 ml wody utlenionej (3 proc. roztwór nadtlenku wodoru) oraz 14,5 ml gliceryny (w stężeniu 98 proc.). Mieszamy wszystko w dużym pojemniku, dodając po kolei etanol, wodę utlenioną i glicerynę. Po rozlaniu do docelowych dyspenserów należy poczekać 72 godz. W tym czasie roztwór upora się z wszelkimi zarazkami które mogłyby pozostać w pojemnikach. Po tym czasie nasz domowy środek jest gotowy.  

Nie masz precyzyjnego oka chemika bądź wyjątkowo tym razem w domowym magazynku zabrakło gliceryny? Spokojnie, do odkażania możesz także zastosować 70 proc. roztwór alkoholu (etanolu), który można dostać w aptece lub przyrządzić go ze spirytusu.

Kolejna metoda to po prostu stosowanie łagodnych detergentów – koronawirus należy do grupy wirusów osłonkowych (posiadających osłonkę lipidową) z którą może uporać się zwykłe mydło i ciepła woda.

Kolejny środek to po prostu… zimowy płyn do spryskiwaczy na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczony z wodą (jedna część wody, trzy części płynu).  Natomiast amatorzy mocniejszych wrażeń zapachowych mogą skorzystać z roztworu octu (nie próbowaliśmy, nie polecamy).

Czy nie uszkodzę karoserii/tapicerki/deski rozdzielczej?

To bardzo dobre pytanie. Zanim zaczniemy szaleć we wnętrzu z naszym płynem dezynfekującym dobrze jest zrobić mały test. O ile woda z detergentem jest najmniej agresywnym środkiem, o tyle środki z alkoholem, roztwory płynu do spryskiwaczy czy domowy środek firmowany przez WHO mogą przyczynić się do degradacji materiałów we wnętrzu samochodu czy matowienia lakieru. Jeśli nie jesteśmy urodzonymi eksperymentatorami najlepiej zostać przy ciepłej wodzie z detergentem – pamiętaj jednak o tym, żeby daną powierzchnię przecierać przez 15-20 sekund i czynność tę wykonywać regularnie. Nie przesadzaj z szorowaniem – plastiki i inne materiały mogą je źle znieść.

Co dezynfekować?

Te elementy, z którymi najczęściej mamy styczność – czyli klamki, kierownica, lewarek skrzyni zmiany biegów, przyciski na desce rozdzielczej oraz w drzwiach, krawędzie drzwi i klapy bagażnika.

Ile utrzymują się koronawirus na poszczególnych elementach?

Na plastiku koronawirus utrzymuje się do 3 dni. Tak samo jest w przypadku stali nierdzewnej. Najlepiej wyrobić sobie po prostu nawyk czyszczenia wymienionych powyżej elementów każdorazowo po skorzystaniu z samochodu.

19 Udostępnień