Rodzinna wyprawa
0 Udostępnień
Zakup auta rodzinnego to poważna decyzja, bo taki wóz powinien się podobać zarówno rodzinie, jak i samemu kierowcy. Jaki samochód rodzinny kupić w rozsądnej cenie?

Samochód rodzinny: jaki kupić? – oto pytanie, z którym niemal każdy, kto ma dzieci, prędzej czy później się zetknie. Oczywiście, najłatwiej byłoby pójść do salonu i zamówić wymarzony, fabrycznie nowy samochód. To jednak wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego większość klientów kieruje się w stronę aut używanych.

Gdy chcesz kupić nowe auto rodzinne
Cena zakupu nowego auta rodzinnego może przytłoczyć

Używany samochód rodzinny: oferta

Na szczęście da się kupić godny zaufania, niezawodny, używany samochód rodzinny – o ile kupi się egzemplarz z udokumentowaną historią i dokładnie sprawdzony. Gdzie takich szukać? Najlepiej w Spotawheel.

Skupmy się na modelach. Jaki samochód nada się do wożenia rodziny, a przy tym nie będzie zbyt kosztowny w zakupie i utrzymaniu?

Propozycja pierwsza to kombi segmentu B

Najmniejsze, sensowne samochody rodzinne to kombi segmentu B, takie jak Skoda Fabia kombi, Seat Ibiza ST, Peugeot 207 SW i Renault Clio Grandtour albo Dacia Logan MCV. Dzięki temu, że to po prostu inne wersje nadwoziowe dobrze znanych, miejskich hatchbacków, można spodziewać się niskich kosztów utrzymania i dość prostej konstrukcji. Jednocześnie, małe kombi mają całkiem niemałe bagażniki. Wózek albo rowerek zmieszczą się bez problemu, a przy tym samochód nadal nie będzie zbyt duży. Łatwo to docenić w mieście.

Rodzinna Skoda Fabia Kombi
Skoda Fabia w wersji kombi to jeden z najpopularniejszych wyborów kierowców w tym segmencie

Na małe kombi w dobrym stanie warto przygotować ok. 25-30 tysięcy złotych. Mówimy tu o relatywnie młodych rocznikach. Nieco starsze będą auta o klasę większe.

Kombi segmentu kompakt – jakie kupić?

„Kompaktowe kombi” to prawdziwa klasyka rodzinnej motoryzacji. Niemal każdy producent ma w swojej ofercie taki model. Fani aut japońskich z pewnością zwrócą się w stronę Toyoty Auris Touring Sports. Wolisz samochody z Korei? Wybierz spośród Kii Cee’d i Hyundaia i30 w wersjach SW. Producenci z Francji oferują Renault Megane Grandtour i Peugeota 308 SW. Auta niemieckie to Ford Focus, Opel Astra Kombi i VW Golf Variant. Są też produkcje koncernu Volskwagena, które „formalnie” pochodzą z innych państw: czeska Skoda Octavia kombi i hiszpański Seat Leon ST. Ich technika pokrywa się z tą z Golfa.

Rodzinny Golf Sportsvan
Bardzo interesującą alternatywą dla Golfa w wersji Variant jest Volkswagen Golf Sportsvan dostępny w ofercie Spotawheel

Jeśli chodzi o dobry stosunek ceny do jakości, warto zerknąć na auta koreańskie i francuskie. Zwłaszcza te ostatnie miewają świetne ceny. Powodem są głównie stereotypy i obawy kupujących. Zwykle niesłuszne. Megane z wolnossącym 1.6 jest trwałe i nadaje się do zamontowania instalacji LPG.

Obawiacie się zakupu auta rodem z Francji? Niesłusznie! W tym wpisie wyjaśniliśmy dlaczego: https://blog.spotawheel.pl/niedocenione-francuskie-samochody-czyli-poszukujac-okazji-na-rynku-aut-uzywanych/

Auta kompaktowe kombi oferują doskonały kompromis między ilością miejsca – zwykle wystarczającą nawet dla rodziny 2+2 – a ceną i wymiarami. Nowoczesne „kompakty” zwykle są już dobrze wyciszone i mogą mieć bardzo bogate wyposażenie. Nie jest jednak tajemnicą, że jeśli ktoś potrzebuje jeszcze więcej miejsca lub ciszy w trasie, powinien zwrócić uwagę na auta segmentu D.

Klasa średnia kombi: czy istnieje tu rozsądny wybór?

Skoro ten tekst jest zatytułowany „samochody rodzinne w rozsądnej cenie”, lepiej będzie pominąć świetne, ale drogie modele w rodzaju BMW 3 Touring czy Mercedesa klasy C kombi.

W segmencie D, dobrym stosunkiem ceny do rocznika, jakości i przestrzeni charakteryzują się – z jednej strony – auta francuskie, takie jak Renault Laguna Grandtour i Peugeot 508 SW, a z drugiej – koreańskie, czyli Hyundai i40 SW i Kia Optima SW. Godny polecenia i nieprzesadnie drogi jest także Ford Mondeo. Przy okazji, samochód z błękitnym owalem na masce jest jednym z liderów w kategoriach wielkości bagażnika i przestronności z tyłu.

Rodzinny Mercedes klasy C
Linia nadwozia Mercedesa W204 w wersji kombi mimo upływu lat wciąż wygląda atrakcyjnie, co po części tłumaczy wyższe ceny tego modelu

Jeszcze większe będą minivany

Najtańszą propozycją w klasie minivanów jest bezapelacyjnie Dacia Lodgy. Nie zachwyca osiągami ani wykończeniem wnętrza, ale oferuje dużo miejsca i siedem foteli w niskiej cenie. Da się także znaleźć egzemplarze z bardzo tanim w utrzymaniu zestawieniem silnika 1.6 z fabryczną instalacją LPG.

Kolejny niedrogi minivan – podobnie jak Dacia, dostępny w konfiguracji siedmioosobowej – to Chevrolet Orlando. Pod maską: najczęściej diesle 2.0 albo silnik benzynowy 1.4T. Ten ostatni także zdarza się z fabrycznym gazem. Obydwie te jednostki to sprawdzone i dobrze znane konstrukcje, które pojawiają się także w Oplach.

Jeśli mówimy już o tej marce: siedmioosobowa Zafira przekonuje nie tylko niezłymi silnikami, ale i wyglądem. Poszukiwacze jeszcze większej praktyczności (i ci, którzy na jej rzecz są w stanie poświęcić efektowny wygląd i wyciszenie w trasie) nie znajdą nic lepszego niż Peugeot Partner, Renault Kangoo czy Fiat Doblo w wersjach osobowych.

Rodzinny minivan Opel Zafira
Opel Zafira to prawdziwy klasyk i jedno z najbardziej popularnych aut tego segmentu na rynku samochodów używanych

Czy da się kupić niedrogiego, rodzinnego SUV-a? To dość kosztowny segment, ale warto przejrzeć oferty z takimi autami, jak Renault Koleos (koreańska technika z francuskim znaczkiem), Chevrolet Captiva/Opel Antara (bliźniacze samochody koncernu General Motors) czy Kia Sportage i Hyundai ix35. Połączeniem cech vana i SUV-a będzie Fiat Freemont, choć wersje z benzynowym silnikiem 3.6 trudno nazwać wyborem dla oszczędnych.

Samochód rodzinny za rozsądną cenę: najważniejsze kwestie

Szukając pojemnego, praktycznego auta, które nie będzie drogie w zakupie ani w utrzymaniu, warto skupić się na popularnych markach i nie rozpatrywać modeli premium. Dobrym pomysłem będzie szukanie aut francuskich czy koreańskich, które zwykle są nieco tańsze od niemieckich konkurentów (pewnym wyjątkiem może być rozsądnie wyceniony Ford). Im prostszy silnik, tym taniej powinno być późniejsze utrzymanie. Warto, by wóz miał nieduży przebieg i był sprawdzony. Dobry stan techniczny to podstawa. Na szczęście wszystkie auta z oferty Spotawheel są godne zaufania.

Jeżeli natomiast szukacie auta dla naprawdę dużej rodziny, powinniście rozważyć zakup samochodu 7-osobowego. W tym wpisie służymy pomocą i przedstawiamy listę najpopularniejszych rodzinnych aut dla siedmiu pasażerów: https://blog.spotawheel.pl/wszystkie-7-osobowe-samochody-na-rynku/
0 Udostępnień