11 Udostępnień

Ogólnie kraje alpejskie można podzielić na dwie grupy: we Francji i Włoszech opony zimowe są konieczne tylko na określonych, oznaczonych odcinkach (wyjątkiem we Włoszech jest Dolina Aosty, natomiast niektóre prefektury we Francji od przyszłego roku będą mogły wprowadzić odgórny nakaz stosowania opon zimowych).

Natomiast w Austrii i Niemczech obowiązek użycia zimówek jest uzależniony nie od znaków tylko od warunków pogodowych i obowiązuje jednakowo na terenie całego kraju. Jest jeszcze Szwajcaria, gdzie nie ma żadnych nakazów związanych z jazdą na zimówkach… ale możemy mieć spore kłopoty jeśli spowodujemy zagrożenie na drodze w warunkach zimowych i będziemy mieli letnie opony.

Pamiętaj także o tym, że spowodowanie kolizji na oponach niedostosowanych do warunków pogodowych może wiązać się z problemami przy wypłacie odszkodowania od ubezpieczyciela. 

Jeśli wybierasz się w Alpy:

Austria

Czy opony zimowe są obowiązkowe: TAK, o ile wymagają tego warunki, od 1 listopada do 15 kwietnia

Uwagi: każdy kierowca (niezależnie od tego, czy samochód jest zarejestrowany w kraju czy za granicą) jest zobligowany do posiadania w samochodzie wyposażenia zimowego i jego stosowania w przypadku zimowych warunków pogodowych. W praktyce oznacza to jeżdzenie z założonymi oponami zimowymi, w zanadrzu warto też  posiadać łańcuchy, które mogą być wymagane na niektórych drogach.

A jak nie to co? Sam brak opon może się wiązać z mandatem w wysokości 35 euro. Spowodowanie niebezpieczeństwa w ruchu, wynikającego z braku zimowych opon, może się wiązać z grzywną do 5000 euro.  

Francja

Czy opony zimowe są obowiązkowe: NIE, ale będą od przyszłej zimy w niektórych departamentach (od 31 października do 31 marca).

Uwagi: mimo braku odgórnego nakazu wjazd na niektóre drogi, oznaczone znakiem B26 (poniżej), jest możliwy tylko z założonymi łańcuchami. Znak B26 może być uzupełniony o informację (tabliczka z napisem “pneus neige admis”) wskazującą na dopuszczenie także do ruchu pojazdów bez łańcuchów ale z założonymi oponami zimowymi. Umieszczony na znakach i kierunkowskazach symbol opony w łańcuchu i napis “Aire de Chaînage” oznacza pobocza i parkingi na których możesz założyć łańcuchy. 

A ten napis poniżej informuje o tym że musisz mieć założone łańcuchy gdy droga jest zaśnieżona albo oblodzona.

źródło: Marc Mongenet/Wikimedia/lic. CC A-SA 4.0 Int.

Niemcy

Czy opony zimowe są obowiązkowe:  TAK, o ile wymagają tego warunki (błoto pośniegowe, lód, marznąca wilgoć,śnieg), niezależnie od miesiąca.

Uwagi: przyjmuje się, że opony zimowe powinno się stosować, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 7 stopnic Celsjusza.

A jak nie to co? Sam brak opon może się wiązać z mandatem w wysokości 60-120 euro dla kierowcy i 75 euro dla właściciela pojazdu.

Szwajcaria

Czy opony zimowe są obowiązkowe: NIE

Uwagi: zgodnie z prawem samochody muszą być wyposażone w sposób zapewniający bezpieczną jazdę – czyli de facto, jeśli warunki tego wymagają, samochód musi mieć założone zimowe opony 

A jak nie to co? W przypadku kolizji możesz dostać grzywnę oraz stracić czasowo prawo jazdy  

Włochy

Czy opony zimowe są obowiązkowe: NIE, z wyłączeniem odcinków dróg oznaczonych znakiem z napisem “obligo di pneumatici invernali o catene a bordo” i dodatkową informacją o okresie obowiązywania nakazu (przeważnie od 15 listopada do 15 kwietnia). Jedynym regionem, gdzie zimówki są obowiązkowe odgórnie (między 15 października a 15 kwietnia) jest Dolina Aosty (Valle d’Aosta). Zastanawiasz się gdzie ona jest? O tutaj:

Uwagi: lista odcinków autostrad gdzie znajdziemy znaki wspomniane powyżej dostępna jest tu (po angielsku): https://www.autostrade.it/en/la-nostra-rete/operazioni-invernali

A jak nie to co? Brak wyposażenia zimowego może oznaczać mandat w wysokości od 80 do 318 euro. 

11 Udostępnień