9 Udostępnień

Koniec leasingu jest już bliski, zostało wam jeszcze kilka rat. Zastanawiacie się co dalej? Poniżej zebraliśmy najpopularniejsze pytania dotyczące wykupu samochodu z leasingu operacyjnego. Bo decyzję o tym, jak taki wykup przeprowadzić, warto podjąć przed spłatą ostatniej raty.

Jak wygląda wykup samochodu z leasingu?

W ramach księgowania wykupu samochodu otrzymujemy fakturę VAT, w której ujęto sprzedaż samochodu (spłacanie rat leasingu jest traktowane jako dostawa usługi a nie sprzedaż towaru). Po wykupie „na firmę” samochód można jednorazowo rozliczyć jako koszt firmowy lub ująć go jako środek trwały w firmie.

O ile jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub wspólnikiem w spółce cywilnej możesz także zdecydować się na wykup prywatny. W świetle prawa taki pojazd nie ma „nic wspólnego” z działalnością i nie jest brany pod uwagę w księgowości firmowej.

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, o których poniżej. Dokonanie wybory między jednym a drugim rozwiązaniem niesie też określone konsekwencje przy późniejszej odsprzedaży auta poleasingowego.

Jaki zapłacę podatek, sprzedając samochód wykupiony z leasingu?

Jeśli wybrałeś wykup prywatny, wtedy przy odsprzedaży takiego samochodu nie będziesz musiał płacić podatku dochodowego i VAT. Jednak jest jeden warunek: sprzedaż musi nastąpić minimum sześć miesięcy po wykupie (liczonym od końca miesiąca, w którym doszło do wykupu). Przy takim rozwiązaniu kupujący nie uniknie jednak konieczności zapłaty podatku PCC.

Więcej na temat podatku PCC przy sprzedaży auta znajdziesz tutaj.

W drugim przypadku – czyli przy wykupie „na firmę”, sprzedaż samochodu (tym razem już po cenie rynkowej a nie za ułamek wartości jak przy wykupie) będzie traktowana jako przychód (a więc będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem PIT).

Do tego dochodzi podatek VAT. O ile przy wykupie „na firmę” możemy odliczyć połowę kwoty VAT, w przypadku sprzedaży musimy już zapłacić pełny podatek. Istnieje co prawda system, który umożliwia skorygowanie VAT i tym samym odzyskanie tej połowy podatku VAT,  której nie odliczyliśmy przy wykupie firmowym. Ponieważ samochód wykupujemy zwykle za ułamek jego wartości, kwota VAT do odzyskania jest bardzo niska i w nikłym stopniu rekompensuje fakt obciążenia odsprzedaży auta pełnym VAT-em (a samochód sprzedajemy już po wartości rynkowej).

Wykup z leasingu na osobę prywatną vs. wykup na firmę – co się bardziej opłaca?

Aby to skalkulować należy wziąć pod uwagę kwestie podatkowe – PIT i VAT (o którym była mowa powyżej). Do tego dochodzi też kwestia zaliczania wydatków związanych z eksploatacją w koszty firmowe. Jeśli samochód jest wykupiony „na firmę”, wtedy do kosztów firmowych możemy zaliczyć 75 proc. takich wydatków (w przypadku auta osobowego wykorzystywanego prywatnie i w działalności). Natomiast w przypadku auta wykupionego prywatnie, o ile jest wykorzystywane także firmowo, możemy odliczyć 20 proc. wydatków.

Będziesz sprzedawał samochód poleasingowy? W Spotawheel możesz to zrobić bez zbędnych formalności. Wystarczy, że wypełnisz ten formularz i umówisz się na wizytę. Po ustaleniu ceny pieniądze znajdują się na Twoim koncie jeszcze tego samego dnia. PS Nie wierzcie w wyceny zdalne, bo po prostu nie da się podać uczciwej ceny bez oględzin samochodu.

Jak rozliczyć VAT przy wykupie samochodu z leasingu?

Kwotę VAT ujętą na fakturze za wykup samochodu można odliczyć (oczywiście o ile jest się czynnym podatnikiem). Jeśli samochód będzie dalej nam służył tylko i wyłącznie do celów służbowych, odliczeniu podlega 100 proc. kwoty VAT (jednak jest to jeszcze obwarowane dodatkowymi wymogami, więc w praktyce dotyczy to głównie samochodów ciężarowych i dostawczych). Jeśli pojazd będzie nam służył do celów prywatnych i służbowych wtedy możemy odliczyć 50 proc. tej kwoty.

Jak zaksięgować wykup samochody z leasingu?

Sposób księgowania zależny jest od tego, czy pojazd wprowadzimy do ewidencji środków trwałych (EŚT). Jeśli wartość pojazdu, która jest tożsama z kwotą podaną na fakturze, przekracza 10 000 zł brutto (dla płatników VAT) lub netto (dla pozostałych), wtedy trzeba wprowadzić samochód do takiej ewidencji. W tym przypadku jedyne odstępstwo istnieje wtedy, gdy planowany okres eksploatacji takiego pojazdu wyniesie mniej niż 12 miesięcy. Poniżej progu 10 000 zł samochód można wpisać do EŚT, lecz nie jest to obligatoryjne. Jeśli pojazd nie zostanie wpisany do EŚT, wtedy faktura za wykup trafia bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu w miesiącu, w którym samochód oddano do użytkowania. W drugim przypadku trzeba dokonywać

Wykup samochody z leasingu: kiedy?

Terminy zawsze podane są w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. Zwykle moment na wykupu auta przypada w momencie wpłacenia ostatniej raty leasingowej. Część leasingodawców daje leasingobiorcy czas już po spłacie ostatniej raty na podjęcie decyzji i poinformowanie o tym, czy decyduje się na wykup.

Wykup samochody z leasingu: ile to kosztuje?

Zwykle kwota wykupu wynosi od jednego do kilku procent wartości wyjściowej samochodu.

9 Udostępnień