0 Udostępnień
Jak sprzedać samochód? To ważne pytanie, które prędzej czy później
zada sobie prawie każdy kierowca. Dobre sprzedanie auta jest niemal
tak istotne, jak jego zakup. Oto, na co zwrócić uwagę przy sprzedaży
samochodu.

Według popularnego powiedzenia, kierowca cieszy się dwa razy – najpierw gdy kupuje samochód, a później wtedy, gdy sprzedaje. Życzymy wszystkim, by cieszyli się także z każdego dnia użytkowania auta, ale trzeba przyznać, że moment sprzedaży samochodu rzeczywiście bywa miły. W końcu zwykle oznacza, że nadchodzi pora na kolejne, nowsze i lepsze auto w garażu. Aby rzeczywiście było miło, trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Odpowiedź na pytanie „jak sprzedać auto” wcale nie jest prosta… ale wszystko wyjaśnimy!

Jak sprzedać samochód: krok po kroku

Jak sprzedać samochód krok po kroku?

Gdy tylko w głowie właściciela pojawia się myśl o sprzedaży auta, pierwszym krokiem powinno być rozeznanie się w sytuacji rynkowej. Należy ustalić, ile dany samochód jest warty. Czasami prowadzi to do rozczarowań, zwłaszcza jeśli auto jest świeże, a w pamięci nadal ma się jeszcze kwotę, którą trzeba było za nie zapłacić kilka lat temu. Z drugiej strony, lepiej ustalić od razu realistyczną cenę niż zbyt wysoką i sprzedawać auto miesiącami. Zbyt częste obniżanie kwoty w ogłoszeniu powoduje, że oglądający mogą nabrać podejrzeć, że z samochodem jest „coś nie tak”.

Jak ustalić, ile samochód jest warty? Najlepiej po prostu przejrzeć ogłoszenia na popularnych portalach i sprawdzić, za ile swoje auta wystawiają posiadacze podobnych egzemplarzy. Warto uwzględnić nie tylko rocznik i silnik, ale i wersję, przebieg, wyposażenie czy stan i historię auta. Samochody z polskiego salonu, z udokumentowaną historią, są zwykle warte więcej. Po obejrzeniu „konkurencyjnych” ogłoszeń najlepiej będzie wyciągnąć średnią z kwot żądanych przez wystawiających – chyba że nasze auto jest znacząco bardziej zadbane albo… w gorszym stanie i zależy nam na czasie. Uwaga: dobrze zostawić sobie pewien (ale nie za duży!) margines ceny na negocjacje z kupującym.

Jak sprzedać auto przez Internet?

Kartka z napisem „sprzedam auto” naklejona na szybie czasami zdaje egzamin, ale czasy tej formy poszukiwania klientów powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej sprzedawców decyduje się na sprzedaż internetową. Oczywiście rekomendujemy sprzedać samochód za pośrednictwem naszej strony – https://www.spotawheel.pl/sell. To na niej możesz dokonać bezpłatnej i szybkiej wyceny online, a co najważniejsze, masz pewność, że jeśli samochód spełni określone warunki, kupimy go od ciebie szybko i sprawnie. Możesz również zamienić auto na któreś z dostępnych w naszej ofercie.

Jeśli jednak nie planujesz sprzedać samochodu online, dobrym pomysłem może być też sprzedanie auta wyspecjalizowanej firmie typu skup aut. Alternatywą jest oddanie pojazdu w komis – to zwykle coś w sam raz dla osób, którym się nie spieszy. Obydwa te rozwiązania zdejmują z głowy sprzedającego sporo problemów, ale oznaczają zwykle niższą kwotę za auto w portfelu.

Jak stworzyć dobre ogłoszenie?

Jak sprzedać auto przez Internet?

W przypadku sprzedaży internetowej, niezależnie czy chcesz zrobić to na Spotawheel.pl czy za pośrednictwem innej strony lub platformy, bardzo istotna jest jakość zdjęć twojego auta. Zapewne znasz powiedzenie, że “kupujemy oczami” i to naprawdę tak działa. Wystawiając ogłoszenie, należy zadbać o dobre zdjęcia samochodu. Powinny przedstawiać całe (możliwie czyste) auto z każdej strony i być robione przy dobrym oświetleniu. Fotki wnętrza wypadną o wiele lepiej, jeśli kokpit zostanie posprzątany, a kierownica będzie prosto. Skręcona wygląda gorzej.

Dodatkowo ważne jest, aby opis auta był rzetelny i oddawał należycie walory samochodu. Jeśli sprzedajesz auto przez naszą stronę, cały proces jest szybki i prosty – po prostu wypełniasz formularz krok po kroku, co nie powinno zająć więcej niż 2 minuty. Jeśli jednak planujesz wystawić samochód na sprzedać na portalu motoryzacyjnym lub aukcyjnym, musisz sporządzić dokładny opis. Zawrzyj w nim przede wszystkim podstawowe fakty (marka, model, rocznik, przebieg, wyposażenie), ale i kilka informacji na temat stanu auta i jego historii napraw i wymian. Wypisanie wykonanych ostatnio przy aucie czynności serwisowych może pomóc. Lepiej darować sobie tworzenie historyjki i „barwnego” opisu na kilka tysięcy znaków. W ogłoszeniu liczą się przede wszystkim konkrety!

Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży samochodu?

Przy sprzedaży samochodu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dopełnienie formalności i dokumentów. Podczas „dobijania targu” z kupującym, który odpowie na ogłoszenie i obejrzy auto, należy sporządzić umowę kupna sprzedaży (o ile to sprzedaż auta należącego do osoby prywatnej). Najłatwiej będzie skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w Internecie, bo to daje pewność, że nie zapomnimy o żadnej istotnej informacji. Pamiętaj, aby zawrzeć tam datę i miejsce transakcji, imiona i nazwiska, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu obydwu stron, markę, model, rok, VIN, numer rejestracyjny, przebieg samochodu, numer karty pojazdu i cenę). Jeśli sprzedający sprzedaje auto, którego jest współwłaścicielem, musi przygotować dane tej osoby i odpowiednią umowę z miejscem na ich wpisanie. Tak samo, jeśli nabywca kupuje „na spółkę” z kimś.

Jak sprzedać auto: formalności

Jak sprzedać auto: formalności

Podpisanie umowy i przekazanie pieniędzy to nie wszystko. Sprzedający, zanim będzie mógł cieszyć się zakończoną pomyślnie transakcją, musi jeszcze dopełnić obowiązku zgłoszenia sprzedaży samochodu. Powinien powiadomić o tym zarówno wydział komunikacji, jak i ubezpieczyciela. Na zgłoszenie do starostwa kierowca ma 30 dni od sprzedaży auta. Inaczej grozi mu kara, a poza tym, nieprzyjemności i problemy, gdy nowy właściciel spowoduje np. stłuczkę albo dostanie mandat z fotoradaru. Kara może wynieść od 200 nawet do 1000 złotych. Na szczęście zgłoszenia można dokonać przez Internet.

Zgłoszenie do ubezpieczyciela też jest istotne, bo pozwoli m.in. uniknąć automatycznego przedłużenia składki. Umożliwi też przeniesienie obowiązku zapłaty raty za ubezpieczenie na nowego właściciela. Czy da się to zrobić mailowo? W niektórych towarzystwach tak, inne życzą sobie wysłania pisma tradycyjną pocztą.

Jak sprzedać samochód? Skutecznie!

Podsumowując, najważniejsze kroki to: ustalenie dobrej ceny, zrobienie dobrej jakości zdjęć, napisanie rzetelnego opisu, oraz dopełnienie finalnych formalności. Potem pozostaje nam już tylko cieszenie się z szybkiego, bezproblemowego procesu sprzedaży. Tak wygląda recepta na udaną sprzedaż i tego życzymy wszystkim, którzy zastanawiają się, czy i jak sprzedać samochód. Oczywiście, najwygodniej cały ten proces zrealizujemy przez internet – dlatego zachęcamy do skorzystania z naszego formularza odkupu auta.

A gdy po sprzedaży nadejdzie pora na rozejrzenie się za nowym samochodem… najlepiej zajrzeć na Spotawheel. Każdego miesiąca nasz katalog powiększa się o kolejne używane auta bardzo dobrej jakości, które czekają na nowych, zadowolonych właścicieli. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzesz – czy będzie to sprzedaż online, czy autoskup – życzymy Ci powodzenia!

0 Udostępnień