0 Udostępnień

Manipulowanie przebiegiem pozostaje powszechną praktyką na rynku samochodów używanych. Nowe badanie przeprowadzone przez carVertical, platformę oferującą raporty historii pojazdów i oficjalnego partnera Spotawheel, pokazuje, że ryzyko zakupu samochodu z fałszywym przebiegiem jest nadal bardzo wysokie. Dzieje się tak, mimo że kupujący stali się bardziej świadomi oszustw.


Fałszywy przebieg oznacza nie tylko wyższe koszty utrzymania w przyszłości, ale także znacznie obniża wartość kupowanego samochodu. Ponieważ straty finansowe w wyniku fałszowania przebiegu osiągnęły około 8,77 miliarda euro rocznie (według badania przeprowadzonego przez Parlament Europejski), ważne jest, aby być informowanym o tym potencjalnie kosztownym problemie.

Niemieckie samochody są najbardziej dotknięte fałszowaniem przebiegu.

carVertical przeanalizował 1,11 miliona raportów historycznych wygenerowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy na 24 różnych rynkach, obejmujących Stany Zjednoczone i większość Europy.
Badanie wykazało, że najczęściej spotykanym modelem samochodu z fałszywym przebiegiem jest sedan Audi A8 premium. Spośród wszystkich A8 sprawdzonych na platformie 30,6% miało sfałszowany przebieg, co oznacza, że prawie co trzeci używany A8 wykazywał oznaki fałszowania przebiegu.
W rzeczywistości 6 z 10 najczęściej spotykanych samochodów z fałszywym przebiegiem to drogie samochody niemieckie, takie jak Audi A7, BMW X5, BMW serii 7 lub Volkswagen Touareg. Ich wysoka cena (a co za tym idzie duży potencjał zysku) sprawia, że są idealnym celem oszustw na rynku samochodów używanych. Wśród modeli na liście innych producentów widzimy samochody takie jak Ford Mustang (drugie miejsce, z 25,7% wszystkich przypadków), Ford Fusion (10. miejsce z 22%), Volvo XC70 (14. miejsce, z 21,1%) oraz Opel Insignia (19 miejsce z 19,5%).

Pojazdy hybrydowe i elektryczne nie są odporne na fałszowanie przebiegu

Tradycyjnie samochody napędzane benzyną i olejem napędowym mają największy udział w rynku samochodów używanych, co oznacza, że są w centrum oszustw związanych z cofnięciem licznika. Niemniej jednak rosnący popyt na bardziej ekologiczne samochody szybko zmienia sytuację.
Według badania przeprowadzonego przez carVertical rodzaj napędu nie jest dobrym wskaźnikiem do określenia, czy przebieg pojazdu został zmanipulowany, czy też nie. Chociaż w przypadku niektórych modeli, takich jak BMW serii 7, wersje benzynowe i wysokoprężne mają większe prawdopodobieństwo fałszywego przebiegu niż wersja hybrydowa, w przypadku innych modeli wydaje się, że tak nie jest.
Na przykład w przypadku Volkswagena Jetta wersja hybrydowa ma wyższy odsetek fałszywych przebiegów (średnio 27% zgłoszeń) niż wersje z silnikiem Diesla (24,1%) lub benzyną (22,4%) tego samego modelu.


Rosnąca liczba samochodów elektrycznych z fałszywym przebiegiem sugeruje, że kupujący powinni zachować większą ostrożność. Zwłaszcza, że w przypadku samochodów elektrycznych zakup modelu z fałszywym przebiegiem może wiązać się z ogromnymi rachunkami za naprawę.
Ze względu na ograniczoną żywotność elektrycznego układu napędowego największym zagrożeniem są samochody elektryczne z fałszywym przebiegiem, ponieważ zużyte akumulatory z większego (rzeczywistego) przebiegu będą wkrótce wymagały wymiany, co wiąże się z wysokimi kosztami. W związku z tym wygoda wynikająca ze znajomości rzeczywistego przebiegu odgrywa istotną rolę przy zakupie używanego samochodu elektrycznego lub hybrydowego.

Zasługujesz na lepszy samochód


W Spotawheel przywracamy Ci zaufanie do sprzedawców używanych samochodów.

Sprzedajemy tylko samochody, które przejdą naszą kontrolę, w przypadku których stosujemy najsurowsze kryteria na rynku (tylko 1 na 10 samochodów spełnia nasze kryteria).

Do każdego auta dajemy pisemny raport techniczny z ponad 200 punktami kontrolnymi. W ten sposób wiesz, co kupujesz.

Dla Twojego bezpieczeństwa i wygody oferujemy możliwość zakupu auta w zaciszu własnego domu i dajemy Ci pełne prawo zwrotu wraz z darmową dostawą w dowolne miejsce w kraju!

Do naszych aut oferujemy też bezpłatną gwarancją do 5 lat!

Ponieważ zasługujesz na lepszy samochód!

0 Udostępnień