0 Udostępnień
Czym jest crossover? Można powiedzieć, że jest to jeden z najmodniejszych obecnie rodzajów aut, często kupowany jako samochód rodzinny. Wyjaśniamy, czym jeszcze wyróżnia się ta klasa samochodów.

Prawdopodobne, to pierwsze pytanie, jakie Ci się nasunie:

Czy różnią się SUV i crossover?

Za skrótem SUV, czyli „Sport Utility Vehicle” zwykle kryją się duże rodzinne samochody. Zdecydowanie dzięki zwiększonemu prześwitowi, mocniejszym silnikom i często również napędowi 4×4 dobrze radzą sobie z nierównym terenem a na asfalcie gwarantują bardzo przywoite osiągi. 

Z latami potrzeby konsumentów i uwarunkowania gospodarcze uległy zmianie. Z jednej strony dalej oczekują oni wygody i praktyczności oferowanej przez duże samochody, jednak tak samo istotna stała się dla nich oszczędność i zwinność mniejszych aut (zwłaszcza w jeździe miejskiej). 

Zgodnie z tymi tendencjami stopniowo pojawiały się SUV-y średniej wielkości (na przykład Audi Q5) a następnie crossovery. Mniejsze, bez napędu na cztery koła, w niższej cenie i mniej przestronne niż klasyczne SUV-y. 

Więc czym jest crossover?

qashqai
Nissan Qashqai to świetny przykład rynkowego hitu

Crossover teoretycznie to rodzaj nadwozia powstały z połączenia różnych innych typów aut. W praktyce są to zwykle samochody kompaktowe ze zwiększonym prześwitem, które oferują:

1. łatwy dostęp dla pasażerów

2. lepszą widoczność

3. stosunkowo lekkie nadwozie

4. kompaktowe wymiary

5. ekonomiczne silniki

6. sporą pojemność bagażnika 

7. cenę nieznacznie wyższą niż analogicznego kompaktowego hatchbacka

Wygląd crossoverów może mylić. Choć sprawiają wrażenie dużo większych niż samochody kompaktowe, w rzeczywistości nie zajmują dużo miejsca na ulicy. Oznacza to, że łatwo nimi operować na codzień w mieście. 

Zobacz, jak crossovery wypadają na tle innych typów samochodów https://blog.spotawheel.pl/typy-samochodow-jak-je-rozroznic/ 

Oto kilka przykładów:

Rodzinne crossovery

Małe crossovery:

Jakie crossovery znajdziesz na rynku?

jeep renegade
Jeep Renegade buduje dookoła siebie aurę prawdziwej terenówki!

Większość crossoverów występuje z napędem na przednią oś, jednak niektóre modele występują też w wersji 4×4, co wiąże się oczywiście z wyższą ceną. 

Napęd na cztery koła – czy warto? https://blog.spotawheel.pl/wady-i-zalety-napedu-4×4/ 

Mnogość dostepnych jednostek napędowych powoduje, że przy zakupie będziesz miał spore pole manewru. Dzięki postępowi technologicznemu już litrowe jednostki zapewniają wystarczającą moc do bezproblemowej jazdy. Do tego możesz dość łatwo znaleźć silniki z umiarkowanym spalaniem. Jeśli nie jesteś pewien, z którym silnikiem będzie Ci po drodze, zerknij na nasz post, dowiesz się z niego, kto wygrywa starcie diesel vs. beznyna.

Z drugiej strony jeśli już wiesz, czego szukać, spójrz na używane crossovery , które wybraliśmy dla Ciebie.

Miłej podróży!

0 Udostępnień