Jak sprzedać samochód używany
0 Udostępnień
Sprzedaż auta używanego to proces, który w świadomości Polaków może kojarzyć się z długotrwałym i mało przyjemnym ciągiem zdarzeń związanych z wystawieniem ogłoszenia i odpowiadaniem na zapytania. Może to się wiązać ze sporą inwestycją czasową i sporą ilością straconych nerwów.

Niezależnie od tego, czy sprzedajemy auto w sposób tradycyjny – taki jak giełda samochodowa, ogłoszenie za szybą auta, czy też wystawiamy ogłoszenie online lub korzystamy z usług dealera aut używanych, jest kilka uniwersalnych sposobów na to, aby za swoje auto uzyskać jak najlepszą cenę. Jak zatem sprzedać samochód używany w dobrej cenie? Oto garść porad.

Wycena samochodu używanego – jak dobrze skalkulować cenę?

Na wartość i ostatecznie uzyskaną cenę ma wpływ wiele czynników. Szczęśliwie, na sporą część z nich wpływ ma sam właściciel pojazdu. Oczywistą rzeczą jest, że chcemy uzyskać za nasz samochód jak najlepszą kwotę. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że nasze oczekiwania nie mogą się znacząco mijać ze stawkami rynkowymi – w obie strony. Nie warto w nieuzasadniony sposób zawyżać ceny pojazdu, ani też jej bez potrzeby obniżać. Aby skalkulować własną cenę, warto sprawdzić, jakie kwoty widnieją przy ogłoszeniach aut o podobnych parametrach. Ważne są: marka, rocznik, przebieg, wyposażenie, historia użytkowania, dokumentacja etc. To da nam pojęcie, jakiej mniej więcej kwoty możemy się spodziewać za swoje auto. Można też użyć formularza wyceny auta online – gdzie można sprawdzić szacunkową cenę samochodu w kilka minut. To również pozwoli ocenić docelową cenę sprzedaży samochodu.

Wiadomym jest, że nowe auto z salonu traci na wartości z każdym kolejnym miesiącem jego użytkowania. Ponadto elementy, które właścicielowi mogą wydawać się atrakcyjne – np. dodatkowe, personalizowane elementy wyposażenia, niekoniecznie mogą przypaść do gustu kolejnemu nabywcy. Zasadniczo przyjąć należy, że im dłużej auto jest użytkowane, tym bardziej traci ono na wartości. Jego cena po 3-5 latach użytkowania może wynosić więc nawet 50% kwoty wydanej w salonie.

Jakie jeszcze czynniki wpływają na cenę sprzedaży samochodu?

Jak korzystnie sprzedać samochód używany?

Cena wyjściowa

Auta luksusowe i premium tracą na wartości najszybciej i najbardziej. Utrata wartości takiego auta może sięgnąć nawet 40% w pierwszym roku jego użytkowania!

Marka i model

Zasadą jest, że starszy model auta traci na wartości, gdy na rynku pojawia się jego następca. Wyjątkiem są tutaj tzw. Oldtimery – czyli zabytkowe auta, które mają swoich zdeklarowanych fanów, gotowych zapłacić za taki samochód cenę korespondującą z rzadkością i stanem takiego auta.

Pochodzenie auta

Auta pochodzące z Polski, z udokumentowaną historią, mają większe szanse na szybką sprzedaż. Co prawda w Polsce dużą popularnością cieszą się również auta sprowadzane z zagranicy, ale tutaj należy polegać na pewnych i polecanych źródłach, aby uniknąć rozczarowań związanych z rzeczywistym przebiegiem lub historią samochodu.

Liczba właścicieli

Idealna sytuacja to auto od pierwszego właściciela. Im więcej osób dysponowało samochodem, tym większy to ma wpływ na jego cenę – na niekorzyść. Pierwszy lub drugi właściciel to dobry prognostyk do uzyskania niezłej ceny za samochód.

Bezwypadkowość

Jeśli auto brało udział w zdarzeniu drogowym – potocznie zwanym wypadkiem, należy liczyć się z tym, że wpłynie to na jego ostateczną cenę. Nie jest to sprawa stracona, jednak warto zadbać o naprawę w dobrym i rzetelnym warsztacie. Bezpieczeństwo dalszego użytkowania to element, który dotyczy zarówno aktualnego, jak i kolejnego właściciela samochodu.

Historia serwisowania

Zdecydowanie większą szansę na szybką sprzedaż mają auta które mają udokumentowaną historią serwisowania. Odnotowane powinny być również wszelkie naprawy, które zostały w nim dokonane oraz informacji o ewentualnych zdarzeniach, w których uczestniczyło auto.

Rodzaj auta

Również i branża automotive jest podatna na mody i trendy. Aktualnie bardzo popularnym typem auta są SUVy i to one najwolniej tracą na wartości. Do bardzo popularnych aut należy też Toyota Yaris oraz Ford Focus.

Wyposażenie, kolor, stan auta

Polski klient ma dość tradycyjne gusta i na naszych drogach często widzimy dość standardowe zestawy kolorystyczne aut. Dominuje czerń, biel i srebro. Rzadziej spotyka się auta kolorowe, a jeśli już, to z reguły są to dość “bezpieczne” i niekontrowersyjne barwy: głęboka czerwień lub granat. Dlatego posiadanie auta w szalonym kolorze, np. kanarkowej żółci lub turkusu czy seledynu, może stać się wielkim walorem podnoszącym wartość auta, ale czasem też przysporzyć trochę wysiłku przy sprzedaży.

Jeśli zaś chodzi o wyposażenie, to za najcenniejszy atut należy uznać sprawną i działającą klimatyzację. Wydawałby się, że auto wyposażone w systemy multimedialne będzie podnosić jego wartość. Jednak należy mieć na uwadze, że każdy system w końcu się starzeje i coś, co niegdyś mogło być wielką zaletą, już teraz stało się raczej wadą.

Na stan auta wpływa też jego garażowanie. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi znacznie przyczynia się do przedłużenia żywotności pojazdu. Zapobiega także szkodom dokonanym przez nadmierną ekspozycję na słońce lub deszcz.

0 Udostępnień