Porady
0 Udostępnień

Znane powiedzenie mówi, że kierowca najbardziej cieszy się ze swojego auta dwa razy: w momencie jego zakupu, a później w chwili sprzedaży. Nic dziwnego, raz na jakiś czas warto coś zmienić. Technika idzie naprzód a nasze potrzeby się zmieniają. Również te motoryzacyjne.

Poważne zmiany, do których z pewnością należy uznać zmianę auta, często bywają bolesne. Pierwsze problemy nie dotyczą jednak wyboru następcy, lecz dylematu “co zrobić z dotychczasowym samochodem?”. Kluczem do sprawnej wymiany na nowszy model jest bowiem sprzedaż starego auta na korzystnych dla nas warunkach. Obecna sytuacja na rynku samochodów osobowych może jednak wydawać się skomplikowana. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w 2022 roku? Wyjaśniamy, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Wycena auta w czasie pandemii COVID i niedoboru mikroczipów

Aby dowiedzieć się, jak sprawnie sprzedać samochód używany w nowych realiach, musimy rzecz jasna sprawdzić, jak zmieniła się rzeczywistość. Warto zacząć od ustalenia głównych motorów przemian na rynku aut używanych. Obecnie są za nie uznawane pandemia COVID-19 a także deficyt mikroczipów (dotyczący nowych samochodów, lecz rzutujący na sprzedaż aut na rynku wtórnym), o którym więcej pisaliśmy w poprzednim artykule.

Przejdźmy jednak do zaskakującej statystyki, czyli ilości sprzedanych aut używanych w porównaniu do roku ubiegłego. Zestawiając dane miesiąc do miesiąca (od stycznia do listopada) zauważyliśmy, że jedynie w lutym 2020 sprzedano więcej aut niż w analogicznych miesiącach roku 2021. Łączna ilość sprzedanych samochodów używanych w 2021 wzrosła natomiast względem poprzedniego roku o niemal 15%!

Ciekawą zależność ukazuje także średnia cena sprzedanych samochodów. W 2021 względem ubiegłego roku wzrosła aż o 14%. Warto odnotować, że wyraźnie zauważalny wzrost cen rozpoczął się w październiku. Średnie ceny sprzedanych aut w tym miesiącu były aż o 25,5% wyższe niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Kolejne wzrosty przyniósł listopad, tym razem sięgające aż 35%!

Zmiana cen na rynku samochodów używanych
Źródło: Spotawheel

Odpowiedź na pytanie “jak wycenić auto w 2022 roku?” jest więc prosta. Możemy oczekiwać za nasz samochód większej sumy niż w roku ubiegłym. Oczywiście jest pewien warunek. Nasze auto musi być zadbane a jego historia powinna być starannie udokumentowana.

Jak dużo czasu zajmuje proces sprzedaży samochodu?

Zmiana czasu potrzebnego do sprzedaży samochodu
Źródło: Spotawheel

Według najnowszych danych, średnia długość czasu potrzebnego do sprzedaży samochodu w 2021 znacząco obniżyła się w porównaniu do roku 2020. Ponad 21% krótszy czas potrzebny na zbycie auta wynika przede wszystkim ze znacznego zwiększenia się popytu na samochody używane. W 2020 rozpiętość pomiędzy najlepszym i najgorszym pod tym względem miesiącem wynosiła 25 dni, natomiast w 2021 tylko 12.

W praktyce proces sprzedaży auta może się jednak przedłużyć. Należy pamiętać, że korzystna koniunktura na rynku samochodów używanych znacząco zwiększyła konkurencję, przez co również wymagania wobec sprzedających stały się wyższe.

Jak sprzedać auto za 30, a jak za 75 tys. zł?

Na wycenę samochodu wpływ ma wiele czynników, pośród których do kluczowych należą oczywiście marka i model, wiek, stan techniczny oraz przebieg. Pierwsze z wymienionych liczą się najbardziej, kiedy samochód jest stosunkowo nowy. Wraz z upływem czasu ceny, po których możemy sprzedać auta marek premium i tych ze średniej półki, zrównują się. W kwestii modeli, czas wpływa na zwiększenie się ilości opinii na ich temat. Po zetknięciu z szerokim gronem użytkowników mogą zyskać miano kultowych lub też tych, które należy omijać szerokim łukiem. To z całą pewnością wpłynie na ostateczną wycenę i to, jak łatwa będzie ich sprzedaż.

Liczna grupa klientów poszukujących samochodów używanych największą wagę przykłada do wieku i przebiegu danego egzemplarza. Wielu ekspertów neguje takie podejście, ponieważ łatwo nie rozróżnić wtedy aut dobrze utrzymanych i wolnych od szkód od niepewnych egzemplarzy, których rzeczywisty stan techniczny a nawet oryginalny przebieg znacznie odbiegają od standardu w danym roczniku. Co jednak na ten temat mówią statystyki? Najwięcej aut sprzedanych w Polsce ma więcej niż 12 lat (31% udziału rynku) oraz ponad 150 tys. km przebiegu (51% udziału). W praktyce oznacza to, że dla potencjalnych kupujących najważniejszy powinien być stan techniczny samochodu.

Kondycja poszczególnych elementów samochodu jest więc w zasadzie najistotniejszym kryterium jego wyceny w przypadku starszych egzemplarzy z wyższym przebiegiem. Taką grupę stanowi większość sprzedawanych w Polsce aut, których cena nie przekracza 30 tys. zł. To niemal 53% udziału wśród wszystkich grup cenowych! Dalej (prawie 19%) plasuje się segment samochodów wycenianych pomiędzy 30 a 50 tys. zł. Pierwszą trójkę zamyka grupa aut, których cena wynosi od 50 do 75 tys. zł obejmująca ponad 11,5% wszystkich sprzedawanych osobówek.

Statystyki pokazują więc, że im samochód tańszy, tym popyt na niego większy. Ma to również przełożenie na łatwiejszą sprzedaż. W wielu przypadkach zdecydowanie bardziej opłaca się bowiem szybko pozbyć auta, niż miesiącami ponosić dodatkowe wydatki związane z jego utrzymaniem.

Jakie auta najłatwiej sprzedać?

Najchętniej kupowane marki samochodów używanych

W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze raz powtórzyć, że statystyki to jedno, natomiast najważniejszy jest stan techniczny i specyfikacja danego egzemplarza. Pewne auta z określonym wyposażeniem sprzedaje się jednak łatwiej. Zaczynając od marek, na polskim rynku samochodów używanych od stycznia do listopada 2021 roku największą popularnością cieszył się Volkswagen. Za nim znalazły się inne niemieckie marki – kolejno Opel i Audi. Tuż za podium uplasowała się natomiast sprzedaż używanych Fordów.

Co z typem nadwozia? Nikogo nie powinno dziwić, że najpopularniejsze były SUV-y stanowiące 19% wszystkich sprzedanych aut. Co ciekawe, niewiele gorzej poradziły sobie samochody z nadwoziem typu kombi. Ich udział w rynku wyniósł ponad 17%. Kolejną pozycję zajęły natomiast auta kompaktowe stanowiące niemal 16% ogółu sprzedaży używanych samochodów osobowych.

Rodzaj napędu oraz skrzyni biegów to kolejne ważne aspekty do rozważenia przy wyborze auta. Specyfika rynku samochodów używanych oraz utrzymujące się od dekad trendy sprawiają, że szeroki wybór pojawia się dopiero w przypadku nowszych aut. To właśnie w ostatnich latach popularność zdobyły napędy hybrydowe i elektryczne. Automatyczne skrzynie biegów, choć z powodzeniem stosowane we wszystkich segmentach już od dekad, zaufanie polskich kierowców zaskarbiły sobie stosunkowo niedawno. Zwłaszcza w segmencie premium modele hybrydowe oraz wyposażone w automatyczną skrzynię biegów są obecnie szczególnie pożądane na rynku aut używanych.

Czy zmiana auta jest coraz łatwiejsza?

Liczne strony z ogłoszeniami motoryzacyjnymi i serwisy społecznościowe to wręcz wymarzone narzędzia do samodzielnej sprzedaży auta. Są intuicyjne i pozwalają na stworzenie jasnego komunikatu, który szybko dotrze do szerokiego grona potencjalnie zainteresowanych zakupem. Konkurencja ma jednak dostęp do tych samych platform oraz licznych środków promocji. Utrudnieniem przy sprzedaży popularnych modeli może być duża ilość podobnych ogłoszeń, pośród których ciężko będzie się przebić z naszą ofertą. Próba sprzedaży rzadkiego sportowego lub luksusowego modelu może z kolei skończyć się niepowodzeniem ze względu na brak chętnych doceniających jego szczególne właściwości. Czy jest więc sens samodzielnie wystawiać drogie ogłoszenia oraz ponosić niemałe wydatki na ich promocję?

Warto rozważyć pozostawienie sprzedaży auta profesjonalistom, którzy najpierw kupią Twój samochód oferując Ci korzystną cenę, a następnie samodzielnie zajmą się jego sprzedażą. To od Ciebie zależy, czy pozostawisz swoje dotychczasowe auto w rozliczeniu i odbierzesz nowe, czy zdecydujesz się na ekspresowy przelew bankowy na Twoje konto! Sprawdź ofertę Spotawheel i przekonaj się, że sprzedaż samochodu może być łatwa i przyjemna!

0 Udostępnień
Paweł