wyjazd na wakacje
142 Udostępnień

Czeka Cię długa podróż samochodem? Ta lista pomoże Ci przygotować twoje auto i zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych niespodzianek w trasie.

Nie chodzi tu tylko o Twój święty spokój, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo Twoje, pasażerów i wszystkich innych użytkowników dróg.

To nie przypadek, że wiele serwisów ogłasza bezpłatne letnie przeglądy samochodów. Dobrze utrzymany pojazd to po prostu podstawa bezpiecznego urlopu.

Możesz też sam łatwo sprawdzić stan swojego samochodu, pamiętając o kilku prostych wskazówkach.

1. Sprawdź stan szyb/lusterek/reflektorów

mycie_szyb

Zacznij od zewnątrz. Wyczyszczenie szyb, reflektorów i lusterek nie jest czasochłonne, a znacznie poprawia poziom bezpieczeństwa jazdy. Warto zrobić to nawet jeśli wiesz, że samochód zabrudzi się w trasie.

Zmatowione reflektory możesz doraźnie przywrócić do życia polerując je miękką ściereczką i pastą polerską. Trwałość efektu będzie zależna od stopnia zmatowienia reflektora. Jeśli nie masz czasu i cierpliwości możesz także zlecić regenerację reflektorów w warsztacie samochodowym.

2. Kontrola piór wycieraczek.

sprawdzanie_wycieraczek

Stan piór wycieraczek jest istotny z dwóch powodów. Po pierwsze zużyte wycieraczki zamiast zbierać wodę oraz drobne zanieczyszczenia na szybie rozsmarowują je na całej powierzchni. Oczywiście przekłada się to na gorszą widoczność i utrudnia bezpieczne prowadzenie.

Po drugie mało jest tak irytujących dźwięków (przynajmniej tak uważamy w Spotawheel), jak pisk gumy trącej o szybę. Jak dla nas te dwa powody są wystarczające do tego, aby uzasadnić kontrolę stanu wycieraczek przed podróżą 🙂

3. Ciśnienie w oponach.

cisnienie_w_oponach

Zalecaną wartość ciśnienia opon znajdziesz na naklejkach umieszczonych pod klapą wlewu paliwa lub na wewnętrznej stronie słupka drzwi, ewentualnie w instrukcji obsługi samochodu.

Ciśnienie opon ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa. Poza tym różnica w ciśnieniu między poszczególnymi oponami w samochodzie może powodować „ściąganie” samochodu w trakcie jazdy

Ciśnienie opon można łatwo wyregulować z wykorzystaniem kompresora na stacji benzynowej.

4. Wyposażenie awaryjne.

wyposazenie_w_razie_awarii

Mówiąc o bagażniku, pod jego dywanikem, znajdziemy zestaw awaryjny i koło zapasowe lub zestaw do naprawy opon (w dość nowoczesnych modelach).

Te akcesoria warto mieć na pokładzie (jedynie trójkąt i gaśnica są obowiązkowe, jednak to zdecydowanie za mało, aby być przygotowanym do podróży)

 • Apteczka
 • Trójkąt odblaskowy
 • Podnośnik i klucz krzyżakowy
 • Latarka i rękawice robocze
 • Kamizelka odblaskowa
 • Przewody rozruchowe
 • Gaśnica

Oczywiście, najlepiej, żebyś nigdy nie musiał sięgać po te akcesoria… ale przezorny zawsze ubezpieczony 🙂

5. Książka serwisowa.

ksiazka_serwisowa

Jeśli zbliża się termin następnego badania technicznego, lepiej zrobić je jeszcze przed dłuższą podróżą. Jedna asekuracyjna przejażdżka do mechanika nie zaszkodzi, a może sprawić, że odetchniesz z ulgą.

Kiedy trzeba wykonać takie badanie? W przypadku nowego samochodu pierwsze badanie odbywa się jeszcze przed rejestracją. Drugie przed upływem trzech lat od pierwszego a trzecie przed upływem dwóch lat od drugiego. Czwarte badanie i kolejne wykonuje się co rok.

Te same terminy dotyczą samochodów używanych (czyli jeśli minęło pięć lat od pierwszej rejestracji to badanie trzeba przeprowadzać co rok; w przypadku samochodów sprowadzanych jako punkt wyjścia traktuje się datę pierwszej rejestracji za granicą).

Przegląd techniczny samochodu (w czasach koronawirusa): ile kosztuje, co jest sprawdzane i czy można go nie przejść

6. Światła, kierunkowskazy i alarm.

swiatla-kierunkowskazy

Z pomocą drugiej osoby sprawdź, czy:

 • światła przednie działają we wszystkich ustawieniach (krótkie/długie/przeciwmgłowe)
 • światła hamowania (i trzeci stop), światło cofania i ogólnie tylne światła działają tak, jak powinny
 • nie ma żadnego problemu z kierunkowskazami i światłami awaryjnymi (jeśli jeden z kierunkowskazów miga szybciej niż normalnie, żarówka niedługo się spali)

Przed wyjazdem warto zakupić zapasowe żarówki a przynajmniej sprawdzić, jakie żarówki pasują do reflektorów w naszym samochodzie.

7. Płyny eksploatacyjne

sprawdzanie_poziomu_oleju

Zasada jest prosta: każdy pojemnik zawiera znaczniki min i max – znajdujące się w nich płyny powinny być uzupełnione do poziomu bliskiego znacznikowi max.

W szczególności:

 • system chłodzenia (sprawdź, ile płynu chłodzącego jest w chłodnicy i w zbiorniku przelewowym, a w razie potrzeby uzupełnij braki);
 • układ smarowania (poziom oleju silnikowego sprawdzaj zawsze przy zimnym silniku, samochód musi być także ustawiony na równym podłożu)
 • Sprawdź poziom i stan płynu układu wspomagania – zmiana jego koloru będzie świadczyć o jego zużyciu (nowe płyny mają jasny kolor i z czasem ciemnieją). W przypadku zużycia wymianę płynu możesz albo zlecić mechanikowi albo zmienić go we własnym zakresie (to już zadanie dla nieco ambitniejszych kierowców, ale do wykonania bez specjalistycznego sprzętu). Jeśli tylko uzupełniasz płyn pamiętaj, aby używać tylko taki, jaki jest zalecany przez producenta (płynów nie powinno się mieszać ze sobą)

Czytaj też: wszystko co trzeba wiedzieć o olejach silnikowych

***

Ufff… Całkowity czas sprawdzenia auta przed podróżą to około jednej godziny, łącznie z uzupełnieniem płynów. Trochę to zajęło, ale teraz mamy pewność, że samochód nadaje się do dłuższej jazdy.

wakacje_podroz

Wiadomo, że poświęcony na to czas i pieniądze są nieporównywalnie mniejsze od sum, które będą niezbędne w przypadku awarii wynikających z zaniedbania.

Weź też pod uwagę kwestie psychologiczne. Ile nerwów może Cię kosztować sytuacja, w której sobie Twoje wakacje ‘’przepadły’’ z powodu jakiegoś problemu technicznego, któremu mogłeś łatwo zapobiec?

142 Udostępnień