Wyjazd na majówkę
0 Udostępnień

Majówka już za pasem – dlatego wielu kierowców planuje zagraniczne, samochodowe wyjazdy. O czym warto pamiętać w tych – nadal jeszcze pandemicznych – czasach? Jakie zasady dotyczące szczepień czy testów trzeba spełnić, by dostać się do najpopularniejszych kierunków? Ile kosztuje benzyna w innych krajach? Wszystko wyjaśnimy.

W Polsce zniesiono już wymogi dotyczące noszenia masek w miejscach publicznych. Po wjeździe do kraju z zagranicy nie trzeba wypełniać kart lokalizacyjnych, a w telewizyjnych wiadomościach informacje na temat liczby zarażonych koronawirusem zajmują coraz dalsze miejsce. Można więc odnieść wrażenie, że pandemia się skończyła. Ale nie we wszystkich europejskich krajach obowiązują podobnie luźne przepisy.

Warto sobie to przypomnieć przed majówkowymi wyjazdami

Trasa podczas wyjazdu

Początek maja to od zawsze czas wyjazdów. Niektórzy wykorzystują wolne dni, by odpocząć w domu. Inni zwiedzają Polskę. Ten artykuł będzie jednak szczególnie przydatny dla tych, którzy planują wyjazd poza nasz kraj. Dowiedzą się z niego, o czym warto pamiętać przed wyjazdem, kto może przekroczyć granice (i na jakich warunkach)… i nie tylko. Omawiamy kilka najpopularniejszych celów majówkowych podróży polskich kierowców. Najlepsze auta do długich podróży przedstawiliśmy natomiast w tym artykule.

Niemcy

Weekend w berlińskich klubach, muzeach i galeriach sztuki? A może odwiedziny u krewnych mieszkających pod Monachium? Są i tacy, którzy traktują kraj naszych zachodnich sąsiadów wyłącznie tranzytowo. O czym trzeba pamiętać, jadąc za Odrę? Wjazd do Niemiec jest możliwy po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR, LAMP, TMA 72h, wykonanego najwcześniej 48h przed przyjazdem. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim (nie może być po polsku).

Negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Niemiec nie muszą przedstawiać:

  • dzieci do 12 roku życia;
  • osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w Unii Europejskiej);
  • ozdrowieńcy (28 dni- 3 miesiące po chorobie);
  • osoby przewożące zawodowo osoby lub towary;
  • pracownicy transgraniczni;
  • osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin.

Co z tranzytem? Od 1 sierpnia 2021 r. podróż przez Niemcy jest możliwa bez negatywnego wyniku testu, jeżeli wjazd do Niemiec odbywa się drogą lądową z kraju nie będącego obszarem ryzyka (a Polska takim krajem nie jest) i tranzyt trwa poniżej 24h.

O czym jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do Niemiec? Tamtejsze legendarne autostrady bez limitów prędkości… owszem, istnieją, ale ograniczenia pojawiają się na coraz większej liczbie odcinków. Warto ich przestrzegać, bo fotoradarów jest sporo, a mandaty bywają słone. Aby ich uniknąć, warto znać obowiązujące limity. Ograniczenie prędkości poza miastem, w terenie niezabudowanym: aż 100 km/h. Ale na wielu ulicach w mieście: tylko 30 km/h. Co z maseczkami? Są obowiązkowe w pociągach dalekobieżnych i podczas podróży lotniczych. Zmotoryzowanych podróżnych raczej to więc nie interesuje. Interesuje ich za to cena paliwa. Uwaga – w przeliczeniu na złotówki, średnio przekracza 9 złotych za litr zarówno w przypadku benzyny 95, jak i oleju napędowego!

Czechy

W przypadku podróży do Czech – lub przez Czechy – nie trzeba przedstawiać testów ani certyfikatów szczepień. Zasady są tu takie, jak w Polsce, z wyjątkiem tych dotyczących maseczek. Istnieje bowiem nadal konieczność zakładania maseczek zakrywających usta i nos w komunikacji miejskiej, placówkach medycznych i socjalnych. Cena paliwa: ok. 8,44 zł za litr benzyny 95 i niemal 9 zł za litr ON. Uwaga: dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierowcy jadącego w Czechach to 0,0%. To oznacza, że nie można ulec pokusie wypicia czeskiego piwa w żadnej ilości, jeśli trzeba jeszcze gdzieś jechać.

Słowacja

Ktokolwiek wybiera się np. w słowackie Tatry czy na zwiedzanie Bratysławy, musi pamiętać, że na terytorium Słowacji obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych klasy FFP2 bez wentyla albo KN95 lub N95 (nie dotyczy dzieci do lat 6) w pomieszczeniach zamkniętych, w trakcie imprez masowych oraz w środkach transportu publicznego. Oprócz tego, ograniczeń związanych z wjazdem nie ma. Paliwo kosztuje ok. 7 złotych.

Austria

Amatorzy wypraw w Alpy albo zwiedzania wiedeńskich muzeów i kawiarni powinni pamiętać nie tylko o dość surowych, austriackich mandatach, ale i o tym, że osoby niezaszczepione, które nie przedstawią negatywnego wyniku testu, nadal muszą poddać się dziesięciodniowej kwarantannie, którą kończy się także wykonując test.

W przypadku osób w pełni zaszczepionych, nie ma konieczności wykonywania testów. Również ci, którzy traktują Austrię tranzytowo, mogą przez nią przejechać bez testów i szczepień. W ramach tranzytu możliwe jest zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie, ale ktoś, kto chce przy okazji coś pozwiedzać, iść do restauracji czy muzeum, musi już spełnić wymogi opisane wyżej.

Paliwo w Austrii kosztuje od ok. 8 do 8,70 zł za litr. Maseczki: obowiązkowe FFP2 m.in. w transporcie publicznym, kolejkach linowych, sklepach, obiektach kulturalnych i rekreacyjnych, gastronomii czy podczas zakwaterowania.

Węgry

Majówka to niezła okazja na to, by spróbować win z Tokaju i Egeru (oczywiście nie można łączyć tego z jazdą samochodem!), zwiedzić Budapeszt i wybrać się na kąpiel w gorących źródłach. Jakie są warunki doświadczania węgierskich atrakcji? Podobne jak w Polsce – nie ma ani wymogów dotyczących szczepień czy testów, ani maseczek. Paliwo kosztuje na Węgrzech nieco mniej niż w Polsce – i benzyna i olej napędowy to wydatek poniżej 6 zł za litr.

Chorwacja

Ten kraj kojarzy się Polakom przede wszystkim z letnimi wakacjami, ale majówka także jest świetnym terminem, by odwiedzić Chorwację. Jeszcze nie jest tłoczno, ceny nie są tak wysokie, a pogoda zazwyczaj już dopisuje.

Chorwacja to kolejny kraj, który zniósł obostrzenia wjazdowe. Nie będą nam sprawdzane certyfikaty szczepień ani wyniki testów, o ile przyjechaliśmy z krajów UE i strefy Schengen. Zniesiono również obowiązek używania maseczek ochronnych. Paliwo: po 7,50-8 złotych za litr. W wakacje zapewne będzie drożej!

Włochy

Bogata kultura, piękne zabytki, malownicze plaże, pyszna kuchnia, różnorodne krajobrazy… we Włoszech na pewno można się zakochać. To kraj, do którego można przyjeżdżać co roku i przez całe dekady się nie znudzić. Ale jak przyjechać do niego na majówkę roku 2022? Uwaga – na tę chwilę, należy przy wjeździe przedstawić certyfikat zaszczepienia (ważny przez 6 miesięcy od przyjęcia ostatniej dawki) lub negatywny wynik testu molekularnego (PCR), wykonanego w ciągu 72 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Co ważne, te przepisy obowiązują jednak do 30.04.2022 roku. Kto planuje przyjechać do Włoch np. 1.05, musi na bieżąco sprawdzać, czy zasady się zmienią. Jest spora szansa, że zostaną rozluźnione na wzór np. tych z Polski. Ale ci, którzy rozpoczynają długi, majowy weekend jeszcze w kwietniu, muszą stosować się do obecnych wymogów.

Co jeszcze warto wiedzieć o jeździe autem we Włoszech? Ruch uliczny – zwłaszcza na południu kraju – bywa dość zaskakujący dla naszych kierowców, bo przepisy są tam przestrzegane… wybiórczo. Włoscy kierowcy na pozór jeżdżą jak szaleni i są chaotyczni, ale… to jednak działa, bo wypadków wcale nie jest tak dużo. Podstawa to uwaga, skupienie i brak zbędnej agresji. Uwaga – parkowanie w centrum włoskich miast może okazać się wyzwaniem, zwłaszcza dla posiadaczy większych aut. Zazwyczaj lepiej jest znaleźć parking na obrzeżach i przespacerować się do największych atrakcji.

Cena paliwa we Włoszech to niemal 9 zł za litr. Maseczki są obowiązkowe we wnętrzach budynków. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy: 0,5 promila, ale za przekroczenie kary są bardzo wysokie. Ostrożnie z winem do obiadu!

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem na majówkę?

Przed wyruszeniem z domu należy zatroszczyć się o dokumenty samochodu. Czy ubezpieczenie działa? Czy mamy dowód rejestracyjny? Niezłym pomysłem będzie też sprawdzenie warunków naszego assistance lub wykupienie osobnego pakietu holowania. Zwłaszcza w przypadku starszych aut to bardzo ważne, bo laweta za granicą może być droga.

Warto zadbać też o stan techniczny wozu, by zapobiec ewentualnym problemom i stresom. Skontroluj ciśnienie w oponach, sprawdź oświetlenie i pamiętaj, by jechać bezpiecznie. Jeśli nie ufasz swojemu dotychczasowemu autu i nie chcesz jechać nim w daleką trasę… przemyśl wymianę go na inny. Najlepiej na sprawdzony i godny zaufania – z oferty Spotawheel.

0 Udostępnień