Wiosenny przegląd auta
0 Udostępnień

Upragnione, ciepłe i słoneczne dni za pasem. To doskonała okazja nie tylko na dokładne porządki w domu i wymianę garderoby, ale i na przegląd samochodu przed wiosną.

Wiosenne porządki. Oto hasło, na dźwięk którego niektórzy się cieszą (bo wreszcie robi się ciepło i przyjemnie), a inni… uciekają z domu, by przypadkiem nie zostać zaangażowanym w wielkie sprzątanie. Niestety, przed nową porą roku warto zająć się nie tylko mieszkaniem. Kto już ma wiosenne porządki za sobą – albo kto skutecznie umknął przed nimi do garażu, powinien przeprowadzić przegląd samochodu przed wiosną. To dobry moment na sprawdzenie samochodu i jego dopieszczenie, chociażby przed nadchodzącymi wakacjami.

Co warto sprawdzić?

Część prac można bez problemu wykonać samemu. Przy innych lepiej będzie udać się do warsztatu. Tak czy inaczej – nie należy ich zaniedbywać ani o nich zapominać, bo konsekwencje mogą być groźne dla portfela lub nawet dla bezpieczeństwa. Zacznijmy od początku. Przegląd samochodu przed wiosną – oto główne punkty.

1. Porządnie umyj samochód

Wiosenny przegląd auta powinno poprzedzić jego dokładne umycie!

To może się wydawać błahe, ale mycie samochodu jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych. Po zimie należy dokładnie wyczyścić auto we wszystkich zakamarkach – łącznie z wnękami, błotnikami czy podwoziem. To dlatego, że sól i inne substancje używane przez drogowców zimą „lubią” tam zostawać, co może błyskawicznie doprowadzić do rozwoju korozji. Jeśli nie masz warunków do dokładnego, samodzielnego umycia auta, warto wybrać się na zaufaną myjnię ręczną, gdzie samochód – także pod spodem – umyją pracownicy. Efekt będzie wart wydanych pieniędzy, bo wóz stanie się o wiele przyjemniejszy dla oka, a poza tym nie dotknie go rdzawy problem. Można zainwestować również w wosk, glinkowanie i inne detailingowe zabiegi. Nie zapominaj o czyszczeniu wnętrza, a może także praniu tapicerki. Nie zaszkodzi wymiana dywaników z gumowych na materiałowe.

2. Pamiętaj o wymianie opon i dbaniu o nie

Kto wymienia opony na letnie, powinien powoli porozglądać się za wolnym terminem u wulkanizatora. Zmiana samych opon lub całych kół pozwoli uchronić „zimówki” przed nadmiernym zużyciem podczas ciepłej pogody. Samochód z oponami letnimi gwarantuje też krótszą drogę hamowania i lepsze zachowanie podczas jazdy… o ile opony są zadbane i niezbyt stare. Wymiana jest doskonałą okazją, by skontrolować głębokość bieżnika i sprawdzić, czy nigdzie nie widać żadnych pęknięć, nacięć czy wbitych przedmiotów. Jeśli opony są zużyte, należy rozejrzeć się za nowymi w odpowiednim rozmiarze.

Kierowcy jeżdżący na oponach całorocznych powinni również skontrolować ich stan. Kontrola ciśnienia (czy jest zgodne z zaleceniami producenta?) to absolutna podstawa, ale oprócz tego warto obejrzeć też stan opon. Nie zaszkodzi wyważanie kół, bo podczas zimowych podróży coś mogło się „rozjechać”.

3. Sprawdź stan płynów eksploatacyjnych

Ważnym elementem każdego przeglądu powinna być kontrola płynów eksploatacyjnych

Kiedy ostatnio sprawdzałeś stan oleju w swoim aucie? Zapewne trochę dawniej niż 50 godzin jazdy temu… bo o takich interwałach sprawdzania pisze się w fachowej literaturze. Nieważne – przegląd samochodu przed wiosną jest doskonałą okazją, by nadrobić zaległości. Pamiętaj, by kontrolę stanu oleju wykonywać na zimnym silniku i wtedy, gdy auto stoi na płaskiej, równej powierzchni. W razie konieczności dolania oleju, zadbaj o płyn o takich samych parametrach, co ten już wlany. Marka może się różnić.

Oprócz tego, skontroluj poziom innych płynów – hamulcowego, chłodniczego czy… tego do spryskiwaczy.

4. Wymień pióra wycieraczek

Skoro wspomnieliśmy już o płynie do spryskiwaczy, czas zająć się kompleksowo kwestią widoczności ze środka. Umycie szyb – także od środka – warto wykonać przy okazji mycia nadwozia i wnętrza. Oprócz tego, zima bywa surowa dla piór wycieraczek. Przejeżdżanie nimi po zmrożonej szybie mocno je niszczy. Wykonując przegląd samochodu przed wiosną, warto je wymienić. Nie będzie drogo, a widoczność stanie się o wiele lepsza.

5. Zajmij się klimatyzacją i układem wentylacji

Wiosenny przegląd auta powinien obejmować również sprawdzenie klimatyzacji

Podczas zimy rzadko myśli się o klimatyzacji. Nic dziwnego – nikomu nie w głowie chłodzenie wnętrza, gdy na dworze panuje mróz. Wiosna to jednak najlepszy moment, by sprawdzić jej działanie. Pierwsze gorące dni nadejdą szybciej niż może się wydawać, a wtedy na naprawę klimatyzacji będzie już za późno. Przegląd auta przed wiosną to idealna okazja na kontrolę szczelności układu i ewentualnie uzupełnienie stanu czynnika. Należy także wymienić filtr kabinowy i odgrzybić układ. Najlepiej zdać się na wyspecjalizowany warsztat… zanim zrobią się kolejki!

6. Sprawdź stan oświetlenia samochodu

Co prawda bardzo długie, jesienne i zimowe noce mamy już za sobą, ale to nie znaczy, że oświetlenie samochodu gra teraz mniejszą rolę niż wcześniej… zwłaszcza że wiosna jest czasem wielu weekendowych czy kilkudniowych wypadów, z których często wraca się po zmroku. Poza tym – i to też istotny argument! – za nieprawidłowe lub uszkodzone oświetlenie auta można otrzymać mandat.

Co w takim razie należy zrobić? Po pierwsze, warto umyć klosze reflektorów. Po drugie, skontrolować czy wszystkie żarówki świecą tak, jak powinny – łącznie z tymi, o których czasami się zapomina, jak np. te od podświetlenia tablicy rejestracyjnej. W razie potrzeby, należy kupić i wymienić odpowiednie części. Po trzecie, sprawdzić ustawienie świateł. Nie powinny oślepiać innych! Najszybciej i najłatwiej będzie zrobić to na stacji kontroli pojazdów.

7. Skontroluj „papiery” samochodu

Raz na jakiś czas warto również skontrolować dokumenty auta

Do kiedy ważny jest przegląd techniczny auta? Kiedy trzeba przedłużyć ubezpieczenie lub zapłacić za nie kolejną ratę? Kiedy przypada – o ile auto jest jeszcze na gwarancji – obowiązkowy przegląd w ASO? Dobrze jest sprawdzić takie kwestie i zrobić wiosenne porządki… w dokumentach.

8. Sprawdź pozostałe elementy samochodu

Tak, jak przy okazji innych przeglądów, tak i przy okazji sprawdzenia samochodu przed wiosną, warto przyjrzeć się kondycji silnika i na spokojnie poobserwować jego pracę. Zwróć też uwagę na możliwe wycieki czy luzy w zawieszeniu. Czy samochód dobrze się prowadzi? Czy nic nie bije przy wyższych prędkościach? Podczas zimowych wojaży łatwo wjechać w głęboką dziurę lub uderzyć w ukryty pod śniegiem krawężnik, co skutkuje wykrzywieniem felgi lub uszkodzeniem zawieszenia, a potem – drganiami podczas jazdy albo „przestawieniem” kierownicy. Poszukaj na nadwoziu śladów korozji (to najłatwiej zrobić przy okazji dokładnego mycia), zadbaj także o stan felg. Warto skontrolować także stan pokładowej elektroniki i po prostu dokładnie przyjrzeć się swojemu autu. W końcu dzień jest coraz dłuższy. Idealnym prezentem dla samochodu z okazji wiosennych porządków będzie też… nowy zapach!

Wiosna może być też dobrą okazją do zmiany zawartości garażu

Przegląd czterech kółek przed wiosną to nie wszystko. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że nadeszła pora na wymianę auta, zwróć uwagę na ofertę firmy Spotawheel. Niezależnie od tego, czy twoje poprzednie auto wymaga zbyt wiele troski, jest za małe, za dużo pali czy po prostu ci się znudziło, w Spotawheel znajdziesz godnego następcę. Będzie zadbany, dokładnie sprawdzony, z udokumentowaną historią i po przeglądzie. Słowem – gotowy na wiosenne podróże. Sprawdź sam!

0 Udostępnień